Teknoloji Ev Tercihlerini Nasıl Etkiliyor? | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Teknoloji Ev Tercihlerini Nasıl Etkiliyor?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda alışık olduğumuz birçok sistem de değişiyor. Bu değişimden her şey gibi evlerimiz de nasibini alıyor. Günden güne hızlı bir büyüme grafiği gösteren Türkiye inşaat sektöründe teknoloji ile entegre, sürdürülebilir, enerji tasarrufuna önem veren nitelikli projeler ön plana çıkıyor. İndergi’nin Temmuz sayısında çıkan habere göre, son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan akıllı evlere ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor.

indergi-teknoloji ev tercihlerini nasil etkiliyorTeknoloji hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. İlerleyen teknoloji süreçlerinde günümüzde ulaşılan noktada evler akıllı hale gelmeye başladı. Akıllı ev otomasyon sistemleri, hem maliyet, hem de konfor açısından kullanıcılarına önemli avantajlar sağlıyor. Böylece yaşam alanlarında üst düzey konfor şartları sağlanırken, rutin olarak tekrarlanan işlemler kendiliğinden gerçekleştiriliyor, arızalar ve tehlikeler önceden bildirilebiliyor.

Bina otomasyon sistemleri; sistemde kullanılan sensörler yardımı ile önceden ayarlanan senaryolara tepki vererek, daha modern, konforlu ve enerji tasarrufu sağlayan ortamlar yaratıyor. Söz konusu sistemlerle aydınlatma kontrolü, iklimlendirme kontrolü, uzaktan kontrol, uzaktan izleme, güvenlik, enerji tasarrufu ve her türlü cihazın çeşitli senaryolara göre kontrol sağlanabiliyor.

Artık lüks değil

Bugün tüm firmalarda uluslararası standart haline gelen KNX sistemi, kullanıcıların ihtiyaç duydukları modüllere göre sürekli geliştirilebiliyor. KNX olarak adlandırılan akıllı bina sistemleri AVM, otel gibi ticari segmentin yanı sıra konut pazarında da lüks olmaktan çıkıp günlük yaşamın içinde daha çok yer buluyor. Sistem; daireler arası görüntülü ve sesli görüşme, yönetim duyurularını anında takip, teknik, taksi, vale, kuaför, temizlikçi gibi hizmetlere hızlı ulaşım, aydınlatma, dim, perde-panjur, iklimlendirme ve müzik sistemi kontrolü, önceden ayarlanan ‘hoş geldin’ ve ‘güle güle’ senaryoları gibi hizmetleri barındırabiliyor.

Telefon ve tabletle yönetilen evler

Aynı zamanda kişiselleştirilebilen bu sistemle kişi kendi senaryolarını oluşturarak ihtiyaçları doğrultusunda yaşam kurgusunu şekillendirebiliyor. Ucu açık olarak sürekli geliştirilebilen sistemin enerji yönetiminden zaman tasarrufuna, uzaktan kontrol ile sağlanan güvenlik çözümlerinden eğlence sistemlerine kadar konforlu bir yaşam sunan birçok avantajı var. Bu hizmetler evden uzaktayken de akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan takip edilebiliyor.

 

 

 

Share
346 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.