Tekfen’e Katar’dan Gollük Davet | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Tekfen’e Katar’dan Gollük Davet

Tekfen, 2022 Dünya Kupası finallerinin yapılacağı Katar’da 342.5 milyon dolar tutarında anahtar teslimi stad yapması için imzaya davet edildi 

indergi-katar stadyumu-tekfen

Ülkesinde 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası için gerekli müteahhitlik işlerinin Türk firmaları tarafından gerçekleştirilmesini isteyen Katar, bu yönde ilk adımı attı.
Tekfen Holding’in dolaylı bağlı ortaklığı Tekfen-Al Jaber Engineering, Katar’da stadyum kompleksi projesinin 342.5 milyon dolar tutarındaki mühendislik ve yapım işi sözleşmesini imzalamak üzere davet aldı. Açıklama, Tekfen Holding tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyaretinin ertesi günü KAP’a yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:
“Bağlı ortaklıklarımızdan Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ’nin yüzde 50 ortağı olduğu Tekfen-Al Jaber Engineering ortak girişimi, Katar’da 2022 Dünya Kupası finallerinin yapılacağı stadyum komplekslerinden ‘Maili Works for tlıe Fifth Precinct Stadium’ projesinin anahtar teslimi mühendislik ve yapım işini 1 milyar 250 milyon Katar riyali (342 milyon 465 bin 753 dolar) bedelle üstlenmek üzere işveren idare ‘Qatar Supreme Committee for Delivery and Legacy’den
sözleşmenin imzası için davet almıştır.”

Tekfen Holding’in KAP’ta yer alan bir başka açıklamasında da, Tekfen İnşaat ile BP Iraq N.V. arasında Rumalia Petrol Sahasında Su Ayrıştırma & Tuz Ayrıştırma Üniteleri montaj işleri için personel ve makine temin etmek üzere birim fiyatlı sözleşme imzalandığı bildirildi. Projenin toplam süresi 3 yıl olduğu ifade edilen açıklamada, işlerin toplam tutarının proje süresi sonunda yaklaşık 99 milyon dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Katar Türk Firmalarını Beklediğini Açıklamıştı

KATAR’IN Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, geçen yıl yaptığı açıklamada, 2022’de Katar’da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası için gerekli müteahhitlik işlerinin Türk firmaları tarafından gerçekleştirilmesini istediklerini söylemişti.
Dünya Kupası’nın önemli müteahhitlik işlerinin Türk firmalarına verilmesi konusu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın geçen yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği Katar ziyaretinde de gündeme geldi. Türk şirketlerinin tüm müteahhitlik hizmetlerini rahatlıkla yerine getirebileceğini ifade eden Bakan Elvan, Katar’da Türk müteahhitlerinin 11.6 milyar dolarlık iş aldığının altını çizerek, “Firmalarımız dünyanın dört bir yanında mega projeler gerçekleştiriyor. 2022 Dünya Kupası için Katar’da spor tesisleri, stadyum ve yol gibi yatırımlar yapılacak. Firmalarımızın Katar’da görev almasını canı gönülden istiyoruz. Katarlı ve Türk işadamları birlikte çalışmalarını istiyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Share
946 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.