Tarihi Köşk 270 Milyona Satışta | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

15 Ekim 2018

Tarihi Köşk 270 Milyona Satışta

Tarihi İpar Köşkü 270 milyon TL’ye satışa çıkarıldı!

Kadıköy, Çiftehavuzlar’daki köşk, ünlü cerrah Cemil Topuzlu Paşa tarafından 1901’de yaptırılmış.Cemil Topuzlu Paşa, köşkünü Pera Palas, Müşir Zeki Paşa Yalısı gibi ünlü binaların mimarı Aleksander Vallaury’ye inşa ettirmiş. “Ömrüm boyunca burada otarmak istiyorum” diyen Cemil Topuzlu Paşa köşküne çok özenmiş. Öyle ki, 1912’de devrin sadrazamı Gazi Ahmet Muhtar Paşa, köşkü ve bahçeyi görünce güzelliği karşısında etkilenmiş ve Cemil Topuzlu Paşa’ya İstanbul Şehreminliği (belediye başkanı) görevi verilmiş.

Köşk,1931’de şu anda köşke adını da veren İpar’lar ailesine geçmiş.

Satışını gerçekleştirecek olan ödüllü danışman Evrim Kırmızıtaş Başaran köşk için şu bilgileri verdi;

“İpar Köşkü ,birinci dereceden tarihi eser ve burası şu anda devlet tarafından koruma altında,yeni sahibi aslına uygun birebir yaptırmak durumunda.Bir dönem sık sık danslı davetlerin verildiği bu köşkün dışı gibi içi de heybetli,20 oda 4 salon ve 18 banyo bulunuyor.Birinci dereceden tarihi eser olan ana köşk,1350 metrekare kapalı alandadır. Bir de aynı arsa içerisinde iki köşk daha var,toplam 2700 metrekare kapalı alan,yani bu fiyatı veren üç köşkün sahibi oluyor.” diyerek sözlerine devam etti;

“Köşk her dönem gücün,asaletin, zenginliğin ve tatlı hayatın sembolü olmuş.Satışı için 45.000.000 dolar,270 milyon TL istenilen para dudak uçuklatacak cinsten ama Amerika’dan ,Rusya’dan,Kuveyt’ten ve Türkiye’den de ilgilenen müşterilerim var.”dedi.

Share
168 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.