Tarihi garda arazi devri mahkemelik  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Mayıs 2018

Tarihi garda arazi devri mahkemelik 

TARİHİ Ankara Garının yerleşkesinde bulunan TCDD’ye ait arazinin Hazine’ye devredilmesi mahkemelik oldu.

TARİHİ Ankara Garının yerleşkesinde bulunan TCDD’ye ait arazinin Hazine’ye devredilmesi mahkemelik oldu. Arazinin Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredileceğini, sonrasında da garın tamamının elden çıkarılacağını iddia eden Mimarlar Odası, protokolün yürütmesinin durdurulması için yargıya başvurdu.

Maliye Bakanlığı, TOKİ ve TCDD İşletmesi arasında 13 Mart’ta, Ankara Misafirhanesi ile Demiryolu Müzesi ve Sanat Galerisinin de bulunduğu 49 bin metrekarelik arazinin Hazine’ye devredilmesine ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre, TCDD’nin söz konusu taşınmazları, TOKÎ’ye Etimesgut’ta lojman, hizmet binası ve cami yapımı karşılığında verildi.

Protokole tepki gösteren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkam Tezcan Candan, protokolle asıl amacın araziyi Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devretmek olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“Ankara Garı, Cumhuriyet’in kapısı gibidir. Gar yerleşkesi bir bütün ve yarısı kalacak, yarısı gidecek değil. Bu protokolle araziyi Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredeceklerini düşünüyoruz. Bir süre sonra garın tamamını verecekler. Bunun karşılığında TOKİ’nin Etimesgut’ta lojman yapacağı arazi de 1959 yılında kanunla AOÇ’den verilen arazi. Dolayısıyla buraya ne konut yapabilirsiniz, ne de başka bir şey. Tamamen hukuksuz bir süreç işliyor.”
BTS Başkanı Haşan Bektaş da, protokole şu sözlerle tepki gösterdi: “Üniversiteye verilecek olması arazinin satılmasına haklı bir gerekçe değil.”

Kaynak: HÜRRİYET

Share
674 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.