Taksim Camisine Onay Çıktı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Taksim Camisine Onay Çıktı

Yıllardır gündemde olan Taksim’e cami için 2 hafta önce karar verildiği ortaya çıktı. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu cami projesine onay verdi.

Taksim Sular İdaresi’nin arkasına yapılması planlanan cami 1482 metrekarelik bir alanda inşa edilecek. Yüksekliği 30 metre olacak. Kurul onayının ardından şimdi sırada, cami yapılacak alandaki dükkânların tahliye edilmesi var.
İSTANBUL Taksim’e cami yapılmasına .ilişkin tartışmalar uzun bir süredir gündemde. Zaman-zaman davalara da konu olan proje ile ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşandı. Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan cami projesine ‘onay’ 2 hafta önce İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan çıktı.

indergi-taksim camii

Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresi’nin hemen arkasında. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılması da planlanıyor. Taksim Camisi projesinin kurul onayından geçmesinden sonra, sıra; alanda bulunan dükkânların tahliyesine gelecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yürüteceği süreçten sonra, ruhsatlandırma işlemi için Beyoğlu Belediyesi devreye girecek.

Taksim Camisinin geçmişi

Taksim’e cami konusunun geçmişi 49 yıl öncesine dayanıyor. Danıştay, 1983 yılında Taksim’e cami, çarşı ve otopark yapılmasına, kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Taksim’e cami tartışması 1990’lı yılların ortasında yeniden alevlendi. Proje, 2011 yılında da dava konusu oldu. Son olarak Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2015’te, Taksim’e cami ve Galatasaray katlı otoparkı gibi projelere dayanak oluşturan Beyoğlu imar planlarının iptaline ilişkin karan bozdu.

Kiliselerle Aynı Yükseklikte

İSTANBUL 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayından geçen cami projesi 1482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. Caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi. Taksim Camisi için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre, kubbe yüksekliği 9.6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30.3 metre. Planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi.

 

Share
674 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.