Suriyeli Yatırımcı Atağa Kalktı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

17 Temmuz 2018

Suriyeli Yatırımcı Atağa Kalktı

Suriyeli 10 işadamının, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ne 80 milyon liralık yatırım yapmasını sağlayacak arsa tahsis protokolü imzalandı. Toplam 150 bin metrekarelik alanın ayrıldığı yatırım ile 1540 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor

Suriyeli 10 işadamı Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ne 80 milyon TL’lik yatırım için imzayı attı. 1540 kişiye istihdam sağlanacak yatırımların 3’ü ayakkabı imalatı, 2’si plastik ambalaj, diğerleri ise inşaat malzemesi, poşet, triko, tekstil ve geri dönüşüm alanlarında olacak. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin canlanması paralelinde MÜSİAD da Suriye’de ticaret merkezi ve şube açmak üzere harekete geçti. En çok göç alan bölgelerde sosyal çalışmaların yapılması da aciliyetini koruyor. Kalkınma Atölyesi’nin yaptığı son çalışmaya göre Adana’daki tarım işçilerinin yüzde 80’ini Suriyeliler oluşturuyor.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde ayakkabı, plastik ambalaj, inşaat malzemeleri, triko, tekstil ve geri dönüşüm gibi farklı alanlarda 10 ayrı fabrika kurmayı amaçlayan Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği (SIAD), OSB Müdürlüğü ile arsa tahsisine ilişkin protokolü imzaladı. Protokole göre Şanlıurfa’ya 80 milyon liralık yatırım yapılarak bin 540 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.
Dünya gazetesinde 10 Mayıs 2018 tarihindeki “Gaziantep’teki Suriyeli işadamları yatırım atağında” başlıklı ve 22 Haziran 2018 tarihindeki “Şanlıurfa yabancı yatırımcı için OSB’de özel alan kurdu” başlıklı özel haberlerimizle gündeme getirdiğimiz Suriyeli yatırımcıların yatırım planları uygulamaya geçmeye başladı.
Protokol imza töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, atacağı imzadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu birlikteliğimiz ticari iş olmakla birlikte hem Suriyeli kardeşlerimize hem de Şanlıurfalı insanlarımıza istihdam ve üretim anlamında büyük katkısı olacak. Suriyeli kardeşlerimize her zaman gönlümüzü ve kapılarımızı açtık. Bunu yapmanın maliyeti hiçbir zaman gündemimizde olmadı” dedi.

SIAD Yönetim Kurulu Başkanı Khaled Bablli ise İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Mersin’de yaklaşık 500üye ile faaliyet gösteren derneğin Şanlıurfa Şubesini de açtıklarını belirtti. Şanlıurfa’nın 6. Bölge teşvik yeri olmasından dolayı yatırım yapacaklarını ifade eden Bablli, ayrıca yatırım yapacakları alanın altyapıya uygun olmasının da avantaj olduğunu söyledi. Üyelerinin başka bölgelerde de yatırımları olacağını dile getiren Bablli, “Yatırım yapan 10 Suriyeli iş adamımızın 8’i Gaziantep’ten, l’i Rusya’dan l’i de Suudi Arabistan’dan. Yurtdışında bulunan Suriyeli işadamlarının Türkiye’ye yatırım yapmaları için de görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Suriyeli yatırımcılar için 150 bin metrekarelik bir alan ayrıldı 
Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği (SIAD) üyesi müteşebbislerin Şanlıurfa OSB’de yatırım yapmak amacıyla 150 bin metrekarelik arsa talebinde bulunduğunu anlatan Şanlıurfa OSB Müdürü Yunus Emre Aksu, şu bilgileri verdi:

“207 bin 500 TL başvuru bedelini OSB Müdürlüğü hesabına yatırmışlardı. OSB Müteşebbis Heyeti yapılan başvurunun uygun olduğuna kanaat getirerek, Gaziantep SLAD’ın talebini değerlendirmeye koydu. Alınan karar doğrultusunda Şanlıurfa OSB’de ilave alan batı kısmında yer alan ve toplamı yaklaşık 150 bin metrekare alanın SIAD üyeleri için tevhid ve ifraz işlemleri başlatıldı. Bu işlemler sonucunda 3 bin ile 10 bin metrekare büyüklüklerde toplam 20 adet parsel oluşturulacak. Tahsis edilen arsa altyapı bedeli karşılığı SIAD, arsa tahsis sözleşmesinin imzalanmasını müteakip 4 milyon 497 bin 778 TL bedelin yüzde 15’ini peşin, kalan kısmını ise üç yıl içinde Şanlıurfa Organize Sanayi Bölge hesabına ödeyecek.”

Aksu, SIAD üyesi on yatırımcı şirketin Şanlıurfa’da yapacağı toplam yatırım tutarı 80 milyon TL’yi bulacağını aktardı. Yapılacak yatırımların 3’ünün ayakkabı imalatı, 2’sinin plastik ambalaj, 1’er tanesinin de inşaat malzemeleri, poşet, triko, tekstil ve geri dönüşümde olmak üzere 10 ayrı sektörde olacağını ifade eden Aksu, bu yatırımlarla bin 540 kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı.

Kaynak: DÜNYA

Share
379 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.