Süper teşvikler yürürlüğe girdi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

26 Haziran 2018

Süper teşvikler yürürlüğe girdi

Kayseri, Bursa, Yalova, Adana, Sakarya, İzmir, Niğde illerinde yapılacak çeşitli konulardaki yatırım projelerine, proje bazlı devlet desteği sağlanacak. Bakanlar Kurulu’nun bu kapsamda sağlanacak proje bazlı devlet desteği kararları Resmi Gazete’nin 23 Haziran tarihli sayısında yayımlandı.

Bazı illerdeki çeşitli yatırım projelerine proje bazlı devlet desteği sağlayacak olan süper teşvikler yürürlüğe girdi. Kayseri, Bursa, Yalova, Adana, Sakarya, İzmir, Niğde illerinde yapılacak çeşitli konulardaki yatırım projelerine, proje bazlı devlet desteği sağlanacak. Bakanlar Kurulu’nun bu kapsamda sağlanacak proje bazlı devlet desteği kararları Resmi Gazete’nin 23 Haziran tarihli sayısında yayımlandı.

Buna göre; Kayseri’de İpek Mobilya AŞ tarafından yapılacak 1,1 milyar lira yatınm tutarlı cevherden elektrolitik çinko metali üretim tesisi, Bursa’da OYAK Renault tarafından yapılacak 520 milyon lira yatırım tutarlı hibrit araç için motor, batarya ve alüminyum motor bloğu döküm yatırımı, Kahramanmaraş’ta Ersan Petrol tarafından yapılacak 3,4 milyar lira yatırım tutarlı ham petrol işleme rafinerisine çeşitli vergi konuları, SSK prim, faiz, nitelikli personel ve enerji desteği verilecek.

BİRÇOK TESİS YARARLANACAK
Bu kapsamda, Yalova’da Dowaksa tarafından yapılacak 2,2 milyar lira yatınm tutarlı karbon elyaf ve ara ürünleri üretim tesisi, Adana’da Sasa Polyester AŞ tarafmdan yapılacak 1,5 milyar lira yatırım tutarlı polimer/çips tesisi, Sakarya ve İzmir’de BMC Otomotiv Sanayi tarafından yapılacak 440 milyon lira yatırım tutarlı savunma sanayine yönelik muhtelif sistem ve araç üretim tesisi de bahse konu desteklerden faydalanacak. Kararlara göre ayrıca, Sakarya’da Assan Alüminyum tarafından yapılacak 37 milyar lira yatırım bedelli alüminyum yassı mamul üretim tesisi, İzmir’de Most Makine tarafından yapılacak 1.8 milyar lira yatırım tutarlı savunma sanayi, makine, tıbbi cihaz, gemi inşa, otomotiv ve enerji sektörüne yönelik muhtelif ürün üretim tesisi de bu desteklerden yararlanacak.

Kaynak: Yenişafak

Share
561 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.