Stüdyo Dairelerin Fiyatı Gevşiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Stüdyo Dairelerin Fiyatı Gevşiyor

1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliği ile artık 1+0 daireler inşa edilemeyecek. Yönetmeliğin konuşulduğu nisan ayından beri stüdyo daire satış fiyatlarıının metrekare başına 800 TL düşmesi, yeni yatırım fırsatı doğurdu. 

İmar yönetmeliğinin 1 Temmuz’da değişmesiyle birlikte 1+0 stüdyo daire satış fiyatlarında fırsat doğdu. Stüdyo dairelerin satış fiyatları yönetmeliğin konuşulduğu nisandan itibaren 3 ayda metrekare başına 800 TL’ye kadar ucuzladı. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere yatırım yapmak isteyenlerin önde gelen tercihleri arasında yer alan stüdyo dairelerde her bütçe için fırsatlar bulunuyor.

indergi_Stüdyo Dairelerin Fiyatı GevşiyorFİYAT HIZLI DÜŞTÜ 

Konut firmalarının proje lansmanında uygun fiyatlar sunmak için ürettiği stüdyo daireler, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni imar kanunu ile artık üretilemeyecek.

Star gazetesinin haberine öre, 1+0 stüdyo daireler yerine en küçük 28 metrekare ve 1+1 daireler inşa edilecek. Yönetmelik değişikliğinin kamuoyuna yansıdığı nisan ayından itibaren de İstanbul’daki stüdyo dairelerin satış fiyatlarında metrekare başına 800 TL’ye yaklaşan düşüşler yaşandı. Bu düşüş İstanbul’da konut fiyatlarının aşağı seyrettiği döneme denk gelse de, normal daire satışlarındaki metrekare başına ortalama fiyat düşüşleri 300 TL oldu. Stüdyo dairelerdeki fiyat düşüşlerinin normal dairelerden daha hızlı olması yatırım amacıyla kolayca el değiştiren stüdyo daireler için de fırsat doğurdu. Beşiktaş Abbasağa’da havuzlu lüks bir stüdyo dairenin metrekare fiyatı mart ayında 7.800 TL iken bugün 7 bin TL’ye kadar düştü. Eyüp Kemer Country’deki lüks bir rezidansın metrekare fiyatı mart ayında 8 bin TL iken bugün 7 bin 200 TL’ye kadar geriledi. Kadıköy Fikirtepe’de ise inşaat halindeki stüdyo dairelerin fiyatları da metrekaresi 8 bin TL’den 7bin 300 TL’ye indi.

1 MİLYON 450 BİN TL 

Stüdyo dairelerin fiyatları bulunduğu semte ve konut projesine göre değişiyor. Bahçelievler’de 90 bin TL’ye stüdyo daire bulmak mümkünken Beşiktaş’ta lüks bir sitedeki stüdyo dairenin fiyatı ise 725 bin TL’ye kadar çıkıyor. İstanbul’da stüdyo daire fiyatının en yüksek olduğu yer ise, stüdyo daire cenneti olarak da bilinen Şişli oldu. Nişantaşı’ndaki 26 metrekare büyüklüğe sahip lüks projelerde yer alan stüdyo dairelerin fiyatları 1 milyon 450 bin TL’ye kadar yükseliyor. Stüdyo dairenin bir başka merkezi Ataşehir’de ise stüdyo daire fiyatları 545 bin TL’ye kadar çıkıyor. Öte yandan stüdyo daireler yeni markalı konut projelerinin yükseldiği Başakşehir, Bayrampaşa, Eyüp, Güngören, Sancaktepe ve Pendik’te ise her bütçeye uygun fiyatlara alacı buluyor. Ortalama fiyatların 150 bin TL’den başladığı bu ilçelerde stüdyo daire fiyatları 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Share
674 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.