Şirket Kurucular Artık Notere Gitmeyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Nisan 2018

Şirket Kurucular Artık Notere Gitmeyecek

Şirket kuruluş işlemleri, artık başka bir yere gitmeden Ticaret Sicil Müdürlüklerinde yapılacak. İşte şirketleri ilgilendiren değişiklikler:

Şirket kuruluşlarında yaşanan evrak kalabalığı, maliyetler ve uygulanan bazı prosedürler kaldırıldı. Merkezi Sicil Kayıt Sisteminden gerekli başvuru işlemini yaparak, ibra edilmesi gereken
belgeleri getiren şirket kurucusu veya kurucuları, eğer teknik bir aksaklık yoksa, 1-2 saat içerisinde şirketini kurarak, aynı gün faturasını kesebiliyor.

15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen 7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi
Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yürürlüğe giren uygulamayla bu kapsam dahilinde işlemler yapılmaya başlandı.

Yürürlüğe giren uygulamayla; yatırımcıların karşılaştığı sorunların hızla çözülmesi, Bürokratik süreçlerin daha akılcı hale getirilerek, zaman ve maliyet kaybının azaltılması ve Ticaret Sicili Müdürlüklerinin bu anlamda tek temas noktası olması amaçlandı.

Yürürlüğe giren kanunla 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 40,64,575,585 ve 587’inci maddeleriyle, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 2, 61 ve 89’uncu maddeleri değişti.

Yeni değişikliklerle artık Limited Şirketler ve Kooperatiflerin kuruluş sözleşmeleri sadece Sicil Müdürlüklerinde yapılacak. Kurucular artık notere gitmeyecek.
Şirket ve kooperatif ana sözleşmeleri sicil müdürü huzurunda veya yetkilendirilmiş personel tarafından onaylanacak. Ayrıca bu uygulamayla Limited Şirketlerin sermaye bloke zorunluluğu da kaldırıldı.

Bunun yanında, kuruluş veya sonradan yetkilendirilen kişilere düzenlenen unvan altında imza beyannameleri (Tescil Talepnameleri) Sicil Müdürlüklerince düzenlenecek. Kooperatiflerin Genel Kurullardan sonra alınan Görev Dağılım Kararları da yine Sicil Müdürlüklerince onaylanacak. Kooperatiflerin kuruluşları sırasında alınan mali harçlar da kaldırılmış olup, devir birleşme ve sermaye artışlarında da harçlar kaldırıldı.

Bu meyanda Limited ve Anonim Şirketler ile Kooperatiflerin kuruluş sırasında tasdik ettirmek zorunda oldukları defterlerin tümü de sadece sicil müdürlüklerinde tasdik edilecek.
Kurucular tarafından zorunlu olan SGK bildirimleri de yine sicil müdürlüğünde yapılan işlemle, MERSIS üzerinden elektronik ortamda ilgili kuruma iletilecek. Aynı şekilde vergi dairesi bildirimi de sistem üzerinden iletilmiş olacak.

Share
952 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.