Silivri 3. Etap’ta Talep Toplanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Nisan 2018

Silivri 3. Etap’ta Talep Toplanıyor

Kiptaş’ın evi olmayan vatandaşlar için inşa ettiği Silivri 3.Etap Konut projesi için talep toplanıyor.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İBB Şirketlerinden KİPTAŞ’ın 1508 konuttan oluşan Silivri 3. Etap Konut Projesini basın mensuplarına tanıttı. Törende konuşan Başkan Mevlüt Uysal, KİPTAŞ 1994’ten bu yana konut inşa ettiğini belirterek, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı seçilmesiyle başlayan büyük değişimin 24. yılının tamamlandığını ve 25. yıla girildiğini söyledi. KİPTAŞ’ın bugüne kadar 80 bine yakın konut inşa ettiğini ifade eden Başkan Mevlüt Uysal, “Fiilen 1995 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde konut üretmeye başlayan KİPTAŞ; Kağıthane, Pendik ve Başakşehir’de Hilal ve Başak Konutlarını yaparak işe başladı. Ben de Başak Konutları’na o dönemde taşındım ve daha sonra Başakşehir’de belediye başkanlığı yaptım. Yani KİPTAŞ’ın yaptığı konutların kalitesini fiilen kontrol etmiş olduk” dedi.

EV sahibi olmayan dar gelirli vatandaşlar için KİPTAŞ’ın dar gelirlilere yönelik konut yapmaya devam edeceğini dile getiren Mevlüt Uysal, şöyle konuştu:

“İstanbul’un ihtiyacı olan lüks konut yapan özel sektörde çok inşaat firması var. Kamu adına Emlak Konut şirketimiz var. İBB Başkanı olarak göreve geldiğimizde dar gelirlilere yönelik sosyal konutlar, örnek konutlar yapmak için karar aldık. KİPTAŞ, dar gelirlere yönelik örnek sosyal konut projeleri üretmeye devam edecek.”

İBB Başkanı Uysal, İstanbul’da ikamet eden ve evi olmayan vatandaşların sahip olabileceği 1.508 konutluk Silivri 3. Etap Sosyal Konut Projesi’ni tanıttı ve ilk başvuruları aldı.

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında KİPTAŞ ile devreye girdiklerini de anlatan Uysal, “Göreve geldiğimizde açıkladığımız gibi kentsel dönüşümde vatandaştan hiçbir ilave para almadan ve ilave imar artışı olmadan, sadece daire metrekarelerini %20 küçülterek projeler yapacağız. İstanbul ortalamasındaki) kesintiden maliyetin %70’in elde edeceğimizi, geri kalan%30’u da İBB bütçesinden kaynak aktararak karşılayacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Share
944 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.