Sıcaklar Klima ve Vantilatör Satışlarını Patlattı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

Sıcaklar Klima ve Vantilatör Satışlarını Patlattı

Türkiye genelinde sıcak havalar ve ÖTV desteği klima ve vantilatör satışlarını patlattı. Bayiler talebe yetişmekte güçlük çekerken, servisler de montaj için 15-20 güne randevu verebiliyor… 

TÜRKİYE son yılların en sıcak yazını yaşıyor. Vatandaştan gelen taleplerle satışlarında yüzde 30’lara varan artışlar yakalayan klima bayileri talebi karşılamakta zorlanırken, stoklar da büyük oranda tükenmeye başladı. Sektör temsilcileri satışların artmasında beyaz eşyada sıfır ÖTV desteğinin klimayı da kapsaması ve sıcak havaların etkili olduğunu söylüyor.

indergi-sicaklar vantilator ve klima satislarini patlatti

GittiGidiyor’un verilerine göre, temmuz ayının ilk günlerinde, haziran ayı günlük satış ortalamasının 10 katı kadar klima satıldı. GittiGidiyor’dan en çok klima alan iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Bursa, Manisa, Muğla, Ankara ve Mardin oldu. Verilere göre tüketiciler en çok 1.800 ila 2.500TL arasında değişen ürünlere ilgi gösterdi.

Montajı bile 15-20 gün sürüyor 

Akşam gazetesinin haberine göre, artan satışlar montaj randevularını da artırdı. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre, montajlar için verilen randevular 15-20 güne dayandı. Üretici firmalar da bayilere yetişmekte zorlanıyor.

DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, “ÖTV indirimi, sezondan önce bize ve sektöre ayrı dinamizm getirdi. İndirimin 30 Eylül tarihine kadar uzatılmasıyla yılın ilk yarısında geçen yıla kıyasla klima satışlarımızda yüzde 20 artış yakaladık. ÖTV indiriminin de etkisiyle satışlarda yıl sonu yüzde 30 artış olmasını öngörüyoruz” dedi.

1.4 milyar dolarlık pazar

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (ÎSKÎD) verilerine göre, Türk tüketicilerinin konfor arayışındaki artış, kentsel dönüşüm projeleri, doğalgazın yeni gittiği şehirlerin artması ve inşaat sektörünün aktif ve dinamik yapısıyla birlikte Türkiye iklimlendirme sektörü 2016 yılında 1.4 milyar USD iç satış büyüklüğüne ulaştı. DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna 2017 sonunda 800 bin adetlik bir pazar oluşacağını ifade ediyor.

Share
1356 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.