Seyrantepe Kağıthane Aksı Niye Cazip? | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Kasım 2018

Seyrantepe Kağıthane Aksı Niye Cazip?

Bir dünya kenti haline gelen İstanbul, son yıllarda cazibesini giderek artırdı. Öyle ki gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğa rağmen yeni yatırımlar sürüyor. Boğaz hattına ve İstanbul’un merkezine kolay ulaşımı ile öne çıkan Seyrantepe – Kağıthane aksında planlama üretim ve satış aşamasında 38 proje bulunuyor 

Gayrimenkul sektörünün başkenti haline gelen İstanbul’un popüler yerlerinden biri olan Seyrantepe – Kağıthane aksında son yıllarda birbiri ardına projeler üretiliyor. Evyap Fabrikası’nın arazisinde Vadi İstanbul projesinin üretilmesi ile yıldızı parlayan bölge, Tahincioğlu’ndan Ağaoğlu‘na Ege Yapı’dan Ferko’ya Nef’e kadar lüks markaların üssü haline geldi.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluğa rağmen bölgede planlama üretim ve satış aşamasında 38 proje bulunuyor. Boğaz hattına ve Üçüncü Havalimanı’na yakın konumu ile dikkat çeken bölge, Mef Üniversitesi’nden İTÜ’ye kadar çevresindeki 15 üniversitenin varlığıyla da gelişimini sürdürüyor. Sheraton ve Radisson Otelleri’nin bölgede açılma hazırlıkları da bölgenin gelişim potansiyelini ortaya koyuyor.

Vadi İstanbul’un son etabının teslimlerini yapmak üzere gün saydıklarını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, İstanbul’un ana aksı olarak anılan Büyükdere Caddesi’nin paralelinde yer alan bölgenin İstanbul’un merkezine yakınlığı, ormanla çevrili olması ve Boğaz hattına yakınlığı ve merkezi konumu ile öne çıktığını ve gelişimini sürdürdüğünü söylüyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, Seyrantepe-Kağıthane aksının çok sayıda ofis ve rezidans projesinin yer aldığı son yıllarda cazibesi artan bir bölge olduğunu söylüyor. Kağıthane Vadisi’nin güneyinde ve doğusundaki merkezi iş alanlarının (MİA) etki alanında yer aldığını belirten Şeyma Şehirli, “400 bine yaklaşan nüfusu ile İstanbul’un büyük ve önemli ilçelerinden biri olan Kağıthane Avrupa ve Anadolu yakasını birbirine bağlayan Boğaz köprülerinin güzergâhı olan E-5 ve TEM otoyolları arasında konumlanıyor. Metropoliten alana sahip Son 12-13 yılda şehrin genelinde hareketliliğin artmasıyla Kağıthane İlçesi de olumlu yönde etkilenmiş ve başta konut projeleri olmak üzere birçok proje geliştirildi” diyor.

Artış devam edecek 
Endeksa.com verilerine göre Seyrantepe’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 727 TL olurken konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl. Kağıthane genelinde ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 573 TL iken, konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl.
Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, Kağıthane’de konut fiyatları son bir yılda yüzde 9, son 4 yılda yüzde 71 oranında arttığını belirterek bölgede konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngördüklerini söylüyor. İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan köprü bağlantı yolları arasında yer alan bölgenin işyerlerine yakınlığı son yıllarda tamamlanan tünel bağlantıları ile Taksim’e ulaşım süresinin kısalması ile önemini artırdığına dikkat çeken Görkem Öğüt, “Yıl sonunda tamamlanması planlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattıyla da İstanbul’un pek çok ilçesine ulaşım daha da kolaylaşacak. Ulaşım projeleri sebebiyle bölgede konut fiyatlarının yanı sıra konut projelerinin adedi de arttı” diyor.

Ulaşımı kolay 
İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan trafik problemi için alternatif projeler hayata geçirilirken Kağıthane bu projelere tüneller vasıtasıyla ev sahipliği yaptı. Tünel güzergahı ile Kağıthane, Seyrantepe ve Hamidiye Mahallelerinden Taksim’e ulaşım süresi beş dakikada gerçekleşiyor. Yüksek katlı sitelerin yükseldiği bölge orta ve orta-üst gelir grubuna hitap ediyor.
Bölgeye yapılan Seyrantepe metrosunun ve tünel inşaatının etkisiyle Kağıthane’deki nitelikli konutların sayısı artış göstermiştir. Maslak’a yakınlığıyla bilinen Kağıthane bölgesinde ulaşım imkanlarının çeşitlenmesi ile birlikte bölge orta-üst sınıf tarafından rağbet görmeye başladı.

2018 yıl sonunda tamamlanması planlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının bölgeye olan ulaşımı daha da rahatlatması bekleniyor. Bu proje sayesinde Kağıthane Üsküdar arası mesafe 26 dakikaya inerken, Ümraniye 39,5 dakika, Beşiktaş 10 dakika ve Mecidiyeköy 4,5 dakikaya inecek. Bu durum zaten merkez olan Kağıthane-Seyrantepe bölgesinin markalı konut projelerinde ikinci bir ivme yakalamasını sağlayacak.

30 yılı aşkın Kağıthane’de konut geliştirdiklerini ve bölgede ev sahibi konumunda olduklarını belirten Erka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Karagöz, Büyükdere Caddesi’ne, iş ve finans merkezlerine yakınlığı, tarihi dokusu ve ulaşımının kolaylığı ile öne çıkan bölgenin yıldızının parlamaya devam edeceğini söylüyor.
Kağıthane’nin dönüşüme ihtiyaç duyan bir semt olduğunu Erka Grup olarak bölgede uzun yıllardan bu yana dönüşüm çalışmaları yaptıklarını belirten Erol Karagöz, “Dönüşüm çalışmalarına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Kentsel dönüşümle birlikte, bölgede yaşayanların beklentilerini görebiliyoruz. Erka Konsept ve Erka Panorama ile başladığımız dönüşüm çalışmalarında toplam dokuz ayrı adada bin 400’e yakın konut inşa etmeyi hedefliyoruz” diyor.

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli

Gelecekte de prim yapacak 

“Seyrantepe-Kağıthane aksındaki Cendere Caddesi ciddi bir gelişim içinde. O bölge iki yıl içinde Avrupa Yakası’nın Bağdat Caddesi olacak. Sheraton ve Radisson Otelleri açılıyor, iki AVM var. Devam eden Seba Süite projemizin yanı sıra Cendere Ailesi ile birlikte 200 konutluk bir proje için anlaştık. Bölgede şu anda lüks projelerde m2’si 10-12 bin TL’lere konut satılıyor. Prim yapmaya devam edecek. Üçüncü Havalimanı’na yakınlık çevresindeki üniversiteler bölgeyi olumlu etkiliyor. Boğaz aksında oturamayanlar bu bölgeyi tercih ediyor.”

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: 
Cendere’nin kaderi değişti 
“Büyükdere paralelindeki bölge, merkezi konumu, ormanla çevrili olması ve Boğaz’a yakınlığı ile insanların merkezde olma ihtiyacını karşılıyor. Vadi İstanbul’un son etabındaki ofisleri yıl sonunda teslim edeceğiz. TAV, Alternatif Bank Genel Müdürlükleri buraya geliyor. Ayrıca projemiz kapsamında otel ve özel hastane yapıyoruz. Vadi İstanbul ile Cendere Vadisi’nin kaderi değişti. 500 konutluk Arcılar projemizin ruhsatını aldık ancak maliyetlerin artması nedeniyle bekleyeceğiz. Pınar Süt’ün yanındaki fabrika arsasını almıştık orada da bekliyoruz.”

Kaynak: İNDERGİ

 

 

Share
579 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.