Sevindirici Haberler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

27 Mart 2017

Sevindirici Haberler

indergi-nazmi durbakayimSon yılların en güzel ayını yaşadık. Sektörü sevindiren haberler peş peşe geldi. Önce tüketici üzerinde önemli bir yük olan damga vergisi kaldırıldı. Hemen ardından gayrimenkul satışlarındaki KDV oranları iyileştirildi. Beyaz eşya satışlarındaki KDV oranının da düşürülmesi dolaylı olarak sektörümüze olumlu yansıdı. Bu teşvik edici KDV indiriminin geçici değil tabana yayılmış bir sistem halinde ve sürekli olmasını temenni ediyoruz.

Bu mutluluğu yaşarken bu kez yabancı yatırımcıların beklediği vatandaşlık hakkı, hükümetimizin kararıyla yürürlüğe girdi. Bu yasayla birlikte yabancı yatırımcılara gerçekleştirilen konut satışlarının 2017 yılında rekor seviyede gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bu satışları daha da üst seviyeye çıkarmanın bir sonraki adımı ise ‘müktesep hak’ konusunda yabancı yatırımcıların son çekincesini ortadan kaldırmak olacaktır diye düşünüyoruz.

Şubat ayını güzelleştiren bir diğer olumlu adım ise yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için sağlanan KDV indirimi oldu. Hükümet bu karar ile çifte kazanç sağlamanın önünü açtı. Birincisi anavatanlarında yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza getirisi yüksek bir yatırım imkanı sağlanacak. İkincisi ise gayrimenkul sektöründeki satış ivmesine hız kazandıracaktır. Fakat bunlardan daha da önemlisi ülkemize döviz girdisi sağlanacaktır. Söz konusu KDV indiriminin bir diğer faydası ise son zamanlarda artan ofis ve ticari projelerde sağlayacağı ivme olacaktır.
Tüm bu olumlu adımlar için hükümete sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isterim. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın bizzat özel ilgi göstermesi ve yoğun mesai harcaması nedeniyle ‘Kentsel Dönüşüm’ uygulamalarına bir nefes geldi. Sorunlu olan birçok bölge ivme kazandı. Sektörün önünde yükselen sorunlar hızla çözülmeye başlandı.

Şimdilik bölgesel olmakla birlikte yakın gelecekte tüm ülkemizdeki kentsel dönüşümün önünde büyük sorunlar çıkarması kuvvetle muhtemel 2 önemli konu hakkında da benzer haberler beklediğimizin altını çizmek istiyorum.
Son günlerde ülkemizde tekrar kendini hissettiren deprem riskine dikkat çekmek istiyorum. Bu kapsamda 15 kat üzeri bina yapılmaması kararı ve bu uygulamanın Anadolu yakasında Maltepe, Kartal ve Pendik İlçelerinde de uygulamaya başlanacağına dair açıklamalar, deprem endişesiyle konutlarını yenilemeye çalışan aileleri ve bizleri endişeye düşürmüştür. Diğer taraftan riskli binaların ve sitelerin dönüşümü için gerekli olan katma değerin yaratılması için 1,25 emsal hakkının fonksiyon değişikliği şartları kapsamında istismar edilmeden sürekli kullanılmasına yönelik karar sektörümüze hayat öpücüğü olacaktır.

A.Nazmi Durbakayım

İNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

nazmi.durbakayim@inder.org.tr

Share
527 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.