Semte Göre Tapu Harcı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Semte Göre Tapu Harcı

TBMM’de görüşülmesine başlanan yeni torba yasada, geçen yıl 1,3 milyon adedi aşarak satış rekoru kıran konut sektörünü ilgilendiren 3 önemli düzenleme bulunuyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yeni uygulamalardan birinin, yabancılar için getirilen KDV istisnası olduğunu söyledi. Ağbal, yabancı kişi veya şirketin, konut veya iş yeri alması durumunda KDV ödemeyeceğini belirtti.

indergi-tapu harci

Diğer uygulamayla farklı sözleşmelere farklı oranlarda damga vergisinin de uygulanabileceğini belirten Ağbal, “Gayrimenkul piyasasına yönelik diğer düzenleme de tapu harcına yönelik. Gayrimenkul satışlarında tapu harcı, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 oranında tahsil edilmektedir. Bu teklifle Bakanlar Kurulu’na yetki alıyoruz. Bu çerçevede, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla farklı oranlar tespit edebileceğiz. Ayrıca büyükşehir veya diğer illerde gayrimenkullerin bulunduğu yere, büyüklüklerine, binanın birinci sınıf veya lüks olup olmamasına veya katma değer vergisinde uyguladığımız gibi arsanın birim metrekare emlak vergi değerine göre farklı oranlarda harç alınmasına imkan sağlamış olacağız” dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, teklifle uyumlu mükellefe vergi indirimi konusunun da Meclis’in gündemine geldiğini belirterek, “İndirimi ‘karnesi pekiyi’ olan mükelleflerimize vereceğiz. Şartları taşıyan bir kurumlar vergisi mükellefi, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan örneğin 400 bin lira verginin yüzde 5’lik kısmını ödemeyecek. Yani vergisini 20 bin lira daha az ödemiş olacak” diye konuştu.

Share
514 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.