Şekerin Yeni Patronları Onay Bekliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Mayıs 2018

Şekerin Yeni Patronları Onay Bekliyor

Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) AŞ’ye ait özelleştirme kapsamındaki 14 fabrikadan ll’inin yeni sahipleri belli oldu. İhalelerde en yüksek teklifi vererek fabrikaları alan yeni sahipleri, satışa ilişkin son onayın verilmesini bekliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) AŞ’ye ait 14 fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin süreç büyük oranda tamamlandı. Özelleştirme kapsamındaki 14 fabrikadan ll’inin yeni sahipleri belli oldu. Teklif verilmeyen Erzurum ve Erzincan Fabrikası yeniden birlikte ihaleye çıkarılırken, Kastamonu Fabrikası ile ilgili karar daha sonra açıklanacak. İhalelerde en yüksek teklifi vererek fabrikaları alan yeni sahipleri, satışa ilişkin son onayın verilmesini bekliyor.

İhaleler sonucunda sadece Turhal Şeker Fabrikası, Kayseri Şeker Fabrikası’nın da sahibi olan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından alındı. Diğerleri sektör dışındaki kurumlar tarafından satın alındı.

En düşük teklif Alpullu’ya
Yapılan ihaleler sonucunda en yüksek fiyatla satılan fabrika Afyon Şeker Fabrikası oldu. Afyon Şeker Fabrikası’nı 725 milyon lira teklif vererek alan Doğuş Yiyecek ve İçecek ihale sürecinde 336 milyon lira ile Bor şeker Fabrikası ile 275 milyon lira ile Yozgat Şeker fabrikasının da sahibi oldu. İhale ile yapılan satışta en düşük fiyata satılan fabrika ise Alpullu Şeker oldu. Alpullu Şeker”i Trakya’da büyük araziler toplayarak organik tarım yapan Ziya Organik’e ait Binbirgıda 150 milyon bedelle aldı.


Özelleştirme İdaresi teklif verilmeyen Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikasını birlikte satmak üzere ikinci bir ihale açtı. Bu iki fabrika için son teklif verme tarihi 4 Mayıs. Kastamonu Şeker için ihaleye Kastamonu Ortak Girişim Grubu ve Şeker Ortak Girişim Grubu teklif vermiş ancak ihalede komisyon tarafından belirlenen 119 milyon 600 bin liralık tutarda teklif olmadığı için satışı yapılmadı. Kastamonu Fabrikası ile ilgili karar daha sonra açıklanacak. Satış işlemleri Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanması ile kesinleşecek. Özelleştirmeye karşı yükselen tepki nedeniyle satışla ilgili kesin kararın seçimden sonra verilmesi bekleniyor.

Şeker fabrikalarının yeni sahipleri
Fabrikanın adı Satış bedeli (Bin TL) Satın Alan
Alpullu 150.000 Binbirgıda Tarım Ürünleri AŞ
Muş Afyon Burdur 230.200 725.000 487.000 MBD İnşaat-Öz Er-Ka İnşaat Girişim Grubu Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi AŞ Erser Grup – Sterk Plast Ortak Girişim Grubu
Elbistan 297.000 Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm AŞ
Turhal 569.000 . Kayseri Şeker Fabrikası AŞ
Ilgın 637.000 Alteks Tekstil Turizm İnş. Sanayi ve Ticaret AŞ
Çorum Yozgat 528.000 275.000 Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi AŞ
Bor Kırşehir 336.000 330.000 Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi AŞ Tutku Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat Ltd.

DÜNYA

 

Share
976 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.