Şehirli Bir Proje: Farilya Asia | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Şehirli Bir Proje: Farilya Asia

Farilya Asia Pazarlama ve Satış Müdürü Arman Özver, Ufuk İstanbul Mesken, İstanbul’daki ilk projesi olan Farilya Asia’nın tam anlamıyla ‘şehirli bir proje’ olarak tasarlandığını söyledi. Metro durağının hemen yanı başında yer alan sitenin, sakinlerine İstanbul’un merkezi noktalarına kolayca ulaşım imkanı sunacağını anlatan Özver, blokların ortasında yer alan ‘Avlu Meydan’ın ise günlük ihtiyaçları karşılayacak açık bir alışveriş ve yaşam alanı olacağını belirtti

INDERgi’nin Aralık sayısında yayınlanan haberde, Ufuk İstanbul Mesken şirketinin İstanbul’daki ilk projesi Farilya Asia’nın Haziran 2018’de teslim edileceği belirtildi. Şirket yeni projelerin de hazırlığını yürütüyor.

Ankaralı Ufuk Mesken ve İstanbullu Aras Yapı’nın kurduğu Ufuk İstanbul Mesken, İstanbul’daki ilk projesi olan Farilya Asia’da sona yaklaştı. İnşaatı yüzde 75 seviyesinde tamamlayan projenin satış oranı da yüzde 50’ye yaklaştı. Projenin teslim tarihi ise Haziran 2018 olarak belirlendi.

Farilya Asia Pazarlama ve Satış Müdürü Arman Özver, Pendik Kaynarca’da yükselen Farilya Asia’nın tam bir şehir projesi olarak tasarlandığını vurgulayarak “Projeyi öne çıkaran en önemli özelliği, site sakinlerini kentin merkezi noktalarına kolayca ulaştıracak olan metro hattına yakınlığı. Farilya Asia, Kadıköy – Kartal – Tavşantepe Metro Hattı’nın Hastane durağına sadece 20-30 adım mesafede yer alıyor” dedi. Projenin 3 bloğunun alt katlarında yer alan mağazaların ise, blokların ortasında yer alan ‘Avlu Meydan’a açıldığını anlatan Özver, “Türkiye’nin en ünlü yeme içme, giyim ve kozmetik markalarının yanı sıra bir banka şubesi, bir zincir market ile bir zincir nalbur mağazasının yer alacağı bu meydan projenin şehirli kimliğini destekliyor” diye konuştu.

Farilya Asia’nın 13 bin metrekare arsa üzerinde 3 blokta 357 konut ve 32 mağazadan oluştuğunu söyleyen Arman Özver, “Projemizde büyüklükleri 80 metrekare ile 180 metrekare arasında değişen 1+1’den 4+1’e kadar değişik büyüklüklerde kontlar yer alıyor. 2+1 dairelerin ağırlıklı olarak yer alan Farilya Asia’daki dairelerin en öneli özelliği, net brüt metrekarelerin yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun olarak tasarlanmış olması” açıklamasında bulundu.  Buna göre projedeki dairelerin net brüt farklarının minimum oranda tutulduğunu anlatan Özver, bazı projelerde bu oranın yüzde 70’lere kadar çıktığını hatırlattı.

Kalitede iddialı

Dairelerin mimari planlarının da antre ve koridor kayıplarını minimuma indirecek şekilde yapıldığını anlatan Özver, “Farilya Asia’daki en küçük 2+1 dairelerimiz bile 80 metrekare. Projede ağırlıklı olarak yer verilen 2+1 daireler, 90 ile 140 metrekare aralığında… Yani tüm daireler, geniş kullanım alanlarıyla öne çıkıyor” dedi.

Farilya Asia’da metrekare fiyatlarının 4 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değiştiğini kaydeden Arman Özver, 1+1 daireleri 380 bin TL, 2+1 daireleri 450 bin TL, 3+1 daireleri 600 bin TL’den başlayan fiyatlarla sattıklarını açıkladı. Özver projedeki 4+1 dairelerin ise tükendiğini söyledi.

Farilya Asia’nın kuzey ve batı cephesindeki dairelerin 2 veya 3’üncü kattan itibaren Marmara Denizi manzarasına hakim olduğuna dikkat çeken Özver, projenin Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzanan Botaş Parkı’na komşu bir konumda bulunduğuna da dikkat çekti. Farilya Asia’nın alt yapısından kaba inşaatına, sıvasından iç malzeme kadar kalite açısından son derece iddialı bir proje olduğunu anlatan Özver, “Örneğin, kapalı otoparklarımızda hibrit araçlar için şarj istasyonuna kadar her tarla detay düşünüldü” dedi.

Aidatlar minimize edilecek

Buna karşılık projede kapalı havuz, spor salonu gibi donatılara ise yer vermediklerini açıkladı. Bu tür donatıların aidatları çok fazla yükselttiği, kat malikleri arasında sorunlara yol açtığı ve hijyenik olmadığı için bu kararı aldıklarını anlatan Arman Özver, “Buna karşılık Avlu Meydan’da ünlü bir fitness zincirinin şubesi bulanacak ve burada site sakinlerine hatırı sayılır bir indirim sağlamayı umuyoruz” dedi. Ayrıca bu sayede aidatları minimum seviyede tutmanın da mümkün olacağını kaydeden Özver, Farilya Asia’da yaşam başladığında aidat ücretinin metrekare başına 2 TL civarında olacağını belirtti.

Yeni projeler yolda

Farilya Asia Pazarlama ve Satış Müdürü Arman Özver, Ufuk İstanbul Mesken’in İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yeni projeler yapmayı planladığını belirterek “Şirketin en önemli özelliklerinden biri, kendi satın aldığı arsalarda, kendi öz kaynağıyla proje geliştirmesi. Farilya Asia’da uygulanan bu yaklaşım yeni projelerde de devam ettirilecek. Projenin riskini minimize eden bu uygulama konut alıcısına da dana güvenli bir yatırım imkanı sunuyor” dedi. Farilya Asia’nın bulunduğu Pendik bölgesinin hem yatırımcı hem de oturucu açısından avantajlı bir bölge olduğuna dikkat çeken Özver, şunları söyledi:

“Bu bölge özellikle beyaz yakalı çalışanlardan oluşan, çift maaşlı ailelerin tercih ettiği bir bölge. Farilya Asia’dan ev alan profilden de gözlemlediğimiz kadarıyla, bu bögeyi, bankacılar, Sabiha Gökçen Havalimanı personeli, hemen yanı başımızdaki Marmara Üniversitesi Hastanesi çalışanları tarafından tercih ediliyor.”

 

‘Kredi oranlarının yüksekliği en büyük sorun’

Konut sektöründe yaşanan durgunluğun 2018 yılında da devam edeceği ve bu nedenle 2018’in sektör açısından kolay bir yıl olmayacağı görüşünü dile getiren Arman Özver, yüksek konut kredi faiz oranların en büyük sorun olarak öne çıktığını söyledi. 4-5 y öncesine kadar devlet bankalarının kredi faiz oranlarının bir kısmını sübvanse ederek daha uygun oranlarda kredi imkanı sunduğunu hatırlatan Özver, “Ancak şu anda devlet bankaları da oranlarını özel bankalar seviyesine çekmiş durumda. Yüksek faiz oranları konut almak isteyen vatandaşı çok zorluyor” dedi.

Buna karşılık Türk gayrimenkul sektörünün önünde önemli bir fırsat olduğunu belirten Özver, Suidi Arabistan ve Katar’daki çalkantılar açığa çıkan paranın,  güvenilir ve dost bir ülke olan Türkiye’ye yöneleceğini söyledi. Ancak, yabancı gayrimenkul yatırımcısının bu güne kadar Türkiye’deki bazı kötü niyetli ya da tecrübesiz sektör temsilcileri yüzünden bazı kötü tecrübeler yaşadığını anlatan Özver, şunları söyledi:

“Yabancı gayrimenkul yatırımcısının, Türkiye gayrimenkul pazarına güven duyması çok önemli. Bu yüzden kamuoyunda ‘Emlakçı Yasası’ olarak bilinen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’nın getirdiği düzenlemeleri çok yerinde buluyorum. Ancak devletin sertifika ve eğitim düzeyi gibi düzenlemeleri getirirken bunların kontrolünü de sağlaması ve kurallara uymayanları cezalandırması gerekiyor.”

 

Share
452 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.