Şehir Hastaneleri Arsa Fiyatlarını Katlıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Şehir Hastaneleri Arsa Fiyatlarını Katlıyor

Şehir Hastaneleri, Anadolu’daki bazı şehirlerin gayrimenkul piyasasını şaha kaldırdı. Hastanelerin ihalelerinin bitirilip temellerinin atılmasıyla, çevresindeki arsaların fiyatları en az iki katı değerleniyor 

Sağlık Bakanlığımın geliştirdiği Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle şehir hastaneleri atağına kalkan Türkiye’nin bu hamlesi Anadolu’daki bazı şehirlerin gayrimenkul piyasasını coşturdu. Hastanelerin temellerinin atılması bile Anadolu şehirlerindeki arsa fiyatlarında iki kata kadar varan artışlar getirirken, bu şehirlerin yapısal anlamda yenilenmesi için de önemli bir fırsat oldu. Şehir hastanelerinin gayrimenkulde ortaya çıkardığı bu hareketin markalı konut üreticilerini İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın dışında Anadolu’nun diğer bölgelerine de kaydırması bekleniyor.

Çevresini Dönüştürüyor

indergi-sehir hastaneleri arsa fiyatlarini katliyor

Sabah gazetesinin haberine göre, modern mimarileriyle ön plana çıkan şehir hastaneleri, bulundukları yerlerin yeniden yapılanması için de olumlu fırsat yaratıyor. Hastane çevresinde bulunan eski binalar yerlerini modern yapılara bırakıyor. Bu hem planlı şehircilik hem de depreme dayanıklı yeni yapı stokunun hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Artık özel hastaneler gibi konumlanan ve birçok bölümü içeren şehir hastaneleri, çevre illerden de tedavi amaçlı vatandaşların akınına uğruyor. Mart ayında hizmete giren Isparta Şehir Hastanesi gibi hastanelerde bunun ilk işaretleri görüldü. Bu da gelecek yıllarda burada önemli bir yapı stokunun bulunmasını zorunlu kılacak.

Arsa Değeri Katlandı
Şehir hastanelerinin temellerinin atılmasıyla birlikte çevre arsalarda fiyatlar iki katma çıkıyor. Örneğin, Eskişehir’de metrekare birim fiyatları 3 bin 500 TL’ye kadar çıktı. Öte yandan bölgede konut yapan müteahhitler de şimdiden 2 katlı olan kat izinlerinin artırılmasını istemeye başladı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin bulunduğu bölgede genellikle sağlık alanlarının ve kamu binalarının bulunduğunu belirterek, “Fiyatlara bakıldığında 2016’da metrekaresi 4 bin ila 4 bin 500 TL civarında olan satışlar 2017’de yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla 5 bin liraya yükseldi” diye konuştu. 2015’te başlayan hastane inşaatının 2018’de biteceğini dile getiren Maya, “Bölge ve çevresinde yer alan Aşağıeğlence Mahallesi’nde konut fiyatlarına bakıldığında 2016’da metrekaresi bin 750 ila 2 bin lira civarında olan satışların şimdiden 2 bin 500 liraya çıktığı görülüyor” dedi.

Daire fiyatları yüzde 30 arttı 

MAKBULE Yönel Maya, Kocaeli Şehir Hastanesi’nin bulunduğu bölgedeki yeni binalarda metrekare fiyatlarının bin 500 ila 2 bin lira seviyesinde olduğunu söyledi. Hastane inşaatının 2016’da hız kazanmasıyla birlikte çevresindeki Dünya Bankası konutları ve İzmit Kent gibi sitelerin fiyatlarında artış yaşandığını vurgulayan Maya, “85 metrekare alana sahip 2+1 daireler 2016’nın başında 100 bin TL civarlarında satılıyordu. Şu an ise 130 bin lira civarlarında işlem görüyorlar” diye konuştu.

Share
461 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.