Şeffaflıkta İyi Haber: Türkiye Yükselişte | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Temmuz 2018

Şeffaflıkta İyi Haber: Türkiye Yükselişte

‘Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018’ raporuna göre Türkiye, bir önceki çalışmaya kıyasla üç basamak birden yükselerek 41’inci sırada yer aldı.

Ticari gayrimenkulde danışmalık veren JLL’nin iki yılda bir hazırladığı ‘Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018’ raporuna göre Türkiye, bir önceki çalışmaya kıyasla üç basamak birden yükselerek 41’inci sırada yer aldı. Türkiye, küresel şeffaflık sıralamasında 100 ülke arasında 41’nd oldu. Gayrimenkulde dünyanın en şeffaf ülkesi İngiltere olurken, Avustralya ikinci, ABD ise üçüncü oldu.

Listenin ilk 11 şuasındaki ülkeler ‘Yüksek Derecede Şeffaf kategorisinde yer alıyor. Türkiye’nin yer aldığı ‘Yarı Şeffaf ülkeler grubu ise, 33’üncü sıradaki Çin ile başlıyor, 60’inci sıradaki Macau ile son buluyor. Aynı kategoride iki yıl önce 44’üncü sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç basamak birden yükselerek 4l’inci sırada yer aldı. Yunanistan 43’üncü sırada yer alırken, Hırvatistan 44’üncü oldu.

Türkiye, son iki yılda gerçekleştirdiği sıçramada istikrar yakalayabilirse, şeffaflık konusunda dünyamn en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’i birkaç yıl içerisinde yakalamış olacak. Listenin son sırasında ise Venezuela var.

JLL’nin 100 ülkede ve toplam 158 şehirde yaptığı kapsamlı araştırmalar sonucu ortaya çıkan şeffaflık endeksi, küresel ölçekte projeler gerçekleştiren yabancı yatınmcılar için ‘karar verme’ açısından kilit rol oynuyor. JLL’nin 20 yıldır yayınladığı endekste, ‘Kurumsal Yönetişim’, ‘Gayrimenkulde devlet düzenlemeleri ve kanunlar’ ve ‘Veri güvenliği’ gibi başlıklar, ülkelerin sıralamalarını ve puanlarını belirliyor. Siber güvenlik, yabancı gayrimenkul yatırımı oranı, gayrimenkulde nitelikli insan kaynağı, sektöre ilişkin doğru ve güvenilir veri paylaşımı ve yeşil bina sertifikaları da sıralamayı belirleyen diğer alt başlıklar.

İLK 10 ÜLKE
1. İNGİLTERE
2. AVUSTRALYA
3. ABD
4. FRANSA
5. KANADA
6. HOLLANDA
7. YENİ ZELANDA
8. ALMANYA
9. İRLANDA
10. İSVEÇ

Kaynak: HÜRRİYET

Share
238 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.