Seçim Sonrası Ekonomiye Güven Arttı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

31 Temmuz 2018

Seçim Sonrası Ekonomiye Güven Arttı

Ekonomik güven endeksi, 24 Haziran seçimi sonrasında, temmuz ayında geçen aya kıyasla % 2 artarak 90.4’ten 92.2 değerine yükseldi.

24 Haziran seçimlerinde sandıktan ‘istikrar’ çıkmasıyla vatandaşlar geleceğe daha güvenle bakmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayma ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi, temmuzda hazirana göre yüzde 2 artarak 90,4 değerinden 92,2 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki yükseliş, tüketici, perakende ticaret, inşaat ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Temmuzda tüketici güven endeksi 73.1’e, hizmet sektörü güven endeksi 91.9’a, perakende ticaret sektörü güven endeksi 97.3’e ve inşaat sektörü güven endeksi 77. 1’e yükseldi.

ÖNCÜ BİR GÖSTERGE
Ekonomide geçen yılki güçlü seyrin desteğiyle Ocak 2018’de yüzde 10 artarak 104.9 ile beş aym en yüksek değerini alan endeks, sonraki aylarda seçim sürecine girilmesiyle geriledi. Endeks Ağustos 2017’deise 2012’den bu yana en yüksek olan 106.4 değerini almıştı.TÜİK bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

Avrupa’da gerileme yaşandı
BU arada Türkiye’de ekonomiye güven yükselirken Avrupa’da tam tersi bir durum yaşanıyor. Ticaret savaşı endişeleri kıtada canlılığını korurken Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi temmuzda 0.2 puan düşüşle 112.1 ‘e geriledi. Avrupa Komisyonu açıklamasına göre komisyonun anketine katılan yöneticiler siparişlerin ve ihracat siparişlerinin ve üretim beklentilerinin ciddi ölçüde kötüleştiğini söyledi. Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi’ndeki kötüleşme sanayi ve perakende ticaret sektörlerindekine bağlı düşerken, hizmet sektörü ise endekste olumlu etki yaptı.

Kaynak. AKŞAM

Share
268 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.