Rusya İle Turizm Canlandı Ticaret Normalleşiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Rusya İle Turizm Canlandı Ticaret Normalleşiyor

Putin Türkiye’ye kısıtlamaları iptal eden kararnameyi imzaladı. Böylece iki ülke ilişkileri 2015’e döndü. Rus turist Türkiye’ye akın ederken, Türk işçilerin Rusya’ya girişindeki engeller de kalktı.

 

indergi_Rusya İle Turizm Canlandı Ticaret Normalleşiyor1Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye’ye yönelik bazı ekonomik kısıtlamaları iptal eden kararnameyi dün imzaladı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Türk şirketlerinin Rusya topraklarında iş yapmasına ve Türk vatandaşlarının Rusya’da istihdam edilmesine ilişkin kısıtlamaları kaldırdı. Putin, vizesiz olarak Rusya’ya seyahat edebilecek Türk vatandaşlarının kapsamını da genişletti. Açıklamada, kararnamenin resmi olarak yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe gireceği de belirtildi.

TİCARETE  DE YANSIYACAK

Kararnamenin imzalanmasını değerlendiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı “Domates yasağı dışında Rusya ile ticari ilişkilerde 2015’e dönmüş gibi olduk. Umarız diğer eksiklikler de kısa zamanda düzelir. Bu gelişme ihracatımıza ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilere çok olumlu yansıyacak. İyi bir yolda ilerliyoruz” diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da iki ülkenin güçlerini birleştirmesiyle projelerin önünün açılacağını söyledi.

Rus turiste uçak yetişmiyor 

Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, bu yıl Rus pazarında rakamların en yüksek sayıya ulaşılan 2014 yılına yaklaştığını söyledi. Neşet Koçkar, “Bu da demektir ki, aslında krizin kayıplarını telafi ettik. 7 Nisan’da ortaya atılan ‘charter tekrar yasaklanacak’ denilmeseydi bu yıl 2014’ü dahi geçecekti. Rus pazarı tüm zamanların rekorunu kıracaktık” dedi. Rusya pazarında 4.5 milyona yakın turistin geldiği 2014’ü geçmenin halen mümkün olduğunu dile getiren Neşet Koçkar, uçak sıkıntısı yaşandığını vurguladı.

Haftada 150 bin kişi geliyor

Bugünkü rakamlara göre Rusya’dan haftalık 150 bin civarında ve 2014’le aynı düzeyde turist geldiğini söyleyen Anex Tour patronu Koçkar, Ukrayna’dan da 2014, 2015 ve 2016’nın üzerinde 22-24 bin arası haftalık rakam olduğunu kaydetti. Aylık bakıldığında Mayısta 700 bin Rus turiste ulaşılacağını anlatan Koçkar, “Haziranda bu biraz daha artar ama aylık rakamlar böyle gider” dedi.

 

Share
698 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.