Romanya’da Yol Yapacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Mayıs 2018

Romanya’da Yol Yapacak

Türk şirketlerinin son dönemde yeni gözdesi Romanya oluyor. Tosyalı Holding’den sonra Alsim Alarko da bu ülkede iş yapıyor.

DÜNYA Gazetesi’nin 28 Mart’ta duyurduğu haberde Tosyalı Holding’e ait Tosçelik’in Avrupa’nın en önemli enerji projelerinden biri olan Romanya’nın en önemli katılımcı olduğu BRUA Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin borularını Tosçelik’in üreteceği belirtilmişti. İhale sonucu netleşti ve Tosçelik, nisan ayında projeyi üstlendiğini duyurdu. 127 milyon euroluk proje Avrupa’nın TANAP’ı olarak ifade ediliyor ve 478 kilometrelik bir uzunluğu ile öne çıkıyor. Proje Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı bir araya bağlayacak ve 2022’de tamamlandığında 4.4 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak.

Ardından Türkiye’nin en önemli şirketlerinden Alsim Alarko, Romanya’nın başkenti Bükreş’te iki önemli karayolu projesini üstlendi. Projenin bedeli yaklaşık 400 milyon Euro. Yani 2 milyar liranın üzerinde. Alsim Alarko’nun üstlendiği proje 33 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak. Yol Bükreş’in güneyinde yer alan Al ve A2 otoyollarını bir birine bağlayacak şekilde tesis edilecek. Projenin 1.5 yıl içinde tamamlanacağı ifade edilirken, bölge trafiğine de rahat bir hedef almasını sağlayacak.

Orta Asya’da büyük işlere imza attı

Alsim Alarko, enerjiden konuta bir çok alanda faaliyet gösteriyor. İstanbul ve Ankara’daki metro ihalelerinde önemli projeler üstlenen Alsim Alarko, Ukrayna’da havaalanı, Kırgızistan ve Kazakistan’da da karayolu yapımı işlerinde yer aldı. Şirket bir anlamda uzun zaman sonra Avrupa’da Romanya ile proje üstlenmiş oldu.

Share
281 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.