Reel Sektöre 32.8 Milyarlık Destek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Ekim 2018

Reel Sektöre 32.8 Milyarlık Destek

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 961 milyar TL büyüklüğündeki bütçeyi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sundu. ‘Tasarruf’ odaklı bütçede 2018 yılına göre yüzde 26 artış yapıldı. 

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 961 milyar TL büyüklüğündeki bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sundu. Albayrak’ın sunumu küresel ve Türkiye ekonomisi 2017,2018 bütçe gerçekleşmeleri, 2019 yılı bütçesi temel özellikleri, kamu finansmanı ve gelir politikaları uygulamaları başlıklarından oluştu.

AÇIK YÜZDE 2’NİN ALTINDA 
Küresel kriz sonrası 8.5 milyon istihdam yaratarak Türkiye’nin yüksek istihdam sağlayan ülkelerden biri konumuna
geldiğini kaydeden Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı sonunda enflasyonun yüzde 6’ya gerilemesi hedefleniyor. Başta tasarruflar olmak üzere uygulamaya konulacak yapısal tedbirlerle, merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranını % 2’nin altında tutacağız” dedi.

Giderlerde tasarruflar öne çıkıyor 
Bakan Albayrak “Tasarrufları yatırım kalemlerinde gerçekleştirirken, memurumuzun, işçimizin, emeklimizin, devlet çalışanlarımızın haklarını koruduk” ifadesini kullandı.

En büyük KAYNAK EĞİTİME 

EN büyük kaynağı eğitime ayırdıklarını anımsatan Albayrak, “Bu kaynağı 2019 yılında 161 milyar TL’ye çıkarıyoruz. Bütçemizden sağlığa yaklaşık 157 milyar TL kaynak ayırdık. Yatırımlar için 65.1 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Sosyal harcamalar için ayırdığımız kaynak miktarını 62,1 milyar TL’ye çıkardık. 2019 yılında bütçemizden yatırım ödenekleri dahil tarıma ayırdığımız kaynak toplamı 26.5 milyar TL. 2019 yılında da özel sektör aracılığıyla büyüme stratejimiz sürdürüyoruz. Bu kapsamda reel kesim destekleri için bütçemizden 32.8 milyar TL kaynak ayırıyoruz” ifadesini kullandı.

Otomatik BES eylül itibarıyla 5 milyona ulaştı 
2019 yılında BES kapsamında devlet katkısı tutarı için bütçeden toplamda 4.1 milyar TL kaynak ayırdıklarını ifade eden Bakan Berat Albayrak, “Bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı eylül itibarıyla 6,9 milyon kişiye, birikmiş fon tutarı ise devlet katkısı dahil 86,9 milyar TL’ye ulaştı. Eylül ayı itibarıyla otomatik katılım sistemindeki katılımcı sayısı 5 milyon kişiye, biriken fon tutarı ise 3.8 milyar TL’ye ulaştı” açıklamasında bulundu.

HEDEFİN ÜZERİNE ÇIKACAK 
2018 yılında vergi gelirleri hedefinin 31,1 milyar TL üzerinde gerçekleşerek 630,5 milyar TL olacağını kaydeden Albayrak, “Kurdaki artışla beraber ithalden alınan KDV bütçe hedefinin 25.2 milyar TL üzerinde olacak. Gelir vergisi 14.9 milyar TL hedefin üstünde olacak” dedi.

BEDELLİDEN 9 MİLYAR LİRA 
Albayrak şöyle devam etti:

“ÖTV bütçe hedefinin 5,9 milyar, dahilde alınan KDV’de 5.8 milyar TL olarak gerçekleşecek. Vergi dışı gelirler hedefin 21,7 milyar TL üzerinde gerçekleşerek 119 milyar TL olması öngörülüyor. Kamu bankalarından elde edilen temettü hedefin 4.4 milyar TL üzerinde gerçekleşmesiyle bedelli askerlik ve imar barışından tahsil edilmesi beklenen sırasıyla 9 milyar ve 6 milyar TL bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Emekli ve yaşlılık aylıklarında yükseliş arttı 

2019 yılı bütçe ödenekleri 2018 yılına göre yüzde 26 arttığını belirten Albayrak, “Bu artış yaklaşık 198 milyar TL’ye tekabül etmekte olup 197 milyar TL’lik kısmı diğer bir deyişle yüzde 99’u Personel Giderleri ve Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri ile Personel Giderlerini Karşılama Ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Transferleri, Faiz Giderleri ve Gelirlerden alınan paylardan oluşuyor. Dolayısıyla diğer kalemlerdeki artış ve azalışların net etkisi yüzde 1 olmaktadır. Kamu personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle, personel giderleri geçen yıla göre yüzde 35.6 oranında artarak 293 milyar 678 milyon TL’ye yükseldi. 2019 yılı içerisinde emekli ve yaşlılık aylıklarına yapılacak zamlar ile emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri nedeniyle yüzde 36.5 oranında artarak 135 milyar 684 milyon TL’den 185 milyar 160 milyon TL’ye yükseldi” şeklinde konuştu.

MERKEZİ yönetim gelirlerinin yüzde 174 artışla 880.4 milyar TL, vergi gelirlerinin yüzde 20 oranında artarak 756.5 milyar TL, vergi dışı gelirlerin ise yüzde 4 oranında artarak 123.9 milyar TL’ye ulaşacağının tahmin edildiğini belirten Albayrak, “Bütçe giderlerine baktığınızda göreceğiniz 2019 yılı bütçesinin temel özelliği tasarruf bütçesi olduğudur” diye konuştu.

HAKLAR KORUNDU 
Albayrak “Tüm gider kalemlerinden kesintiler yaptık. Özellikle altyapı yatırımlarımız doygunluk noktasına ulaştığı için öncelikli tasarruf alanımız burası oldu. Tasarrufları yatırım kalemlerinde gerçekleştirirken, memurumuzun, işçimizin, emeklimizin, devlet çalışanlarımızın haklarını koruduk” dedi.

Kaynak:AKŞAM

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.