Polisan’ın Yeni Tesisi Tamamlanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Polisan’ın Yeni Tesisi Tamamlanıyor

Geçen yıl, Japon Kansai Paint ile yüzde 50 yüzde 50 ortaklık kuran Polisan Kansai Boya’nın, şu ana kadar 24 milyon euro yatırım yaptığı Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesisi yılsonunda tamamlanacak

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, Aralık 2016’da Japonya’nın lideri, dünyanın ise en büyük 10 boya firması arasında yer alan Kansai Paint ile yüzde 50 yüzde 50 ortaklık gerçekleştirdiklerini hatırlatarak bu dönemden itibaren ‘işin içine Japonları kattık’ söylemi ile Japon teknolojisinin gücü ve değerini Polisan markasının güçlü mirasına entegre etmeye başladıklarını söylüyor.

Erol Mizrahi, 2016 yılında Dilovası, İzmir, Afyon, Muğla, Bursa ve Samsun’da kurulan lojistik merkezlerine, bu yıl Adana, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve İstanbul-Avrupa Yakası’nı eklediklerini ifade ediyor. Bunun yanı sıra, 1985 yılında 10 bin ton kapasiteyle kurulan Polisan Kansai Boya’nın boya ve depolama tesislerini yenilemek üzere, 2016 yılında 35 milyon euro’luk bir yatırım başlattıklarını anlatan Mizrahi, “Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesi’nde, 142 bin metrekare alan üzerinde, global standartlarda, full otomasyon kurulacak yeni tesis ile, üç vardiyada 180 bin ton olan yıllık üretimimiz, tek vardiyada 180 bin tona; ek yatırım ihtiyacı olmaksızın üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilecek. Şu ana kadar yaklaşık 24 milyon euroluk kısmını tamamladığımız tesisin, bu yılsonunda tamamlanmasını bekliyoruz” diyor.

Son olarak kamuya açıklanan birinci yarıyıl 2017 finansal sonuçlarına göre, Polisan Kansai Boya’nın satış gelirleri, geçen seneye kıyasla yükselen satış fiyatları ve hacmi dolayısıyla yüzde 17,4 oranında artarak 344,9 milyon TL olduğunu belirten Mizrahi,şunları söylüyor:

“Birinci yarıyıl 2017’de boya, yalıtım ve ticari ürün gelirleri sırasıyla yüzde 21, yüzde 26 ve yüzde 30 oranında artmıştır. Azalan vergi giderine rağmen Polisan Kansai Boya’nın net karı yüzde 13,6 azalsa da benzer faaliyetlere kıyasla oldukça muazzam bir performans ile 28,1 milyon TL olmuştur. 2017 yılsonunda, Polisan Kansai Boya’nın 2016 yılsonunda 478 milyon TL olan gelirlerinde, yaklaşık yüzde 30 oranında artış ve geçtiğimiz yıl yüzde 14,2 olan FAVÖK marjında ise artan hammadde maliyetlerinin fiyatlara yansımasının zaman alması ve artan esas faaliyet giderleri dolayısıyla bir kaç puan gerileme bekliyoruz.”

13 ülkede çalışıyor

İç piyasada oldukça güçlü ve daha da güçlenecek bir konuma sahip olduklarının altınız çizen Mizrahi, iç pazardaki başarı ve deneyimlerini dış pazarlara taşımayı amaçladıklarını aktarıyor. İhracatta şu anda 13 ülkede aktif olarak çalıştıkları distribütörlerin bulunduğunu dile getiren Mizrahi, şöyle devam ediyor:

“Öne çıkan pazarlar Irak, Türkmenistan ve Rusya’dır. Bu ülkelerde uzun yıllardır satışımız devam etmekte ve istikrarlı şekilde büyüme göstermektedir. Bulunduğumuz mevcut pazarlar haricinde her yıl yeni 2-3 hedef pazar belirleyip buralarda ürünlerimizi tanıtmak adına farklı pazarlama faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu aktivitelerimizi güçlendirmek ve marka bilinirliğimizi artırmak adına ise en az üç farklı ülkede fuarlara katılıyoruz. Son olarak bir örnek verecek olursak Polisan Home Cosmetics markası olarak dünyanın ilk devlet destekli teşvik programı olan Turquality tarafından desteklenmekteyiz.”

Share
369 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.