Perpa Kamulaştırılan Arsalarını Geri Alıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Perpa Kamulaştırılan Arsalarını Geri Alıyor

AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısını iki ayda yakalayan İstanbul’daki Perpa Ticaret Merkezi, 25 bin kişiye istihdam sağlıyor. Her yıl İTO’ya ve Şişli Belediyesi’ne gerek aidat, gerekse vergi olarak milyonlarca lira ödeyen Perpa, sorunlarını anlatacak muhatap bulamamaktan şikayetçi.

Geçmişte kendilerine ait arazilerin bir gecede metrekaresi bin liralık bedelle kamulaştırıldığını ifade eden Perpa A Blok Yönetimi, açtıkları davayı kazandıklarını ve Danıştay’ın onaylamasını beklediklerini söyledi.

Dünya gazetesinin haberine göre, günde 40-50 bin ziyaretçi alan Perpa muhatap bulamıyor.  Büyük AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısını birkaç ayda yakaladıklarını belirten Başkan Hasan Sezgin, “Ortak yönetime geçmeliyiz. Sorunlarımız var. İTO’ya aidat ödüyoruz. Şişli Belediyesi’ne 20 milyon vergi veriyoruz ama bizimle ilgilenmiyorlar” dedi. Sezgin, kamulaştırılan arsalarını geri almak için açtıkları davayı kazandıklarını, Danıştay’ı beklendiklerini söyledi.

indergi-perpa
A Blok Yönetimi, Perpa’da büyük potansiyel olduğu görüşünde. Ancak tanıtım eksikliği var. Elektronik eşya, güvenlik malzemeleri ve led aydınlatmada Rus ve Ortadoğu’dan alıcı çekilebileceğini belirtti Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin.
B Blok Yönetimi, merkezin önünde bulunan vekille yapılmak üzere kamulaştırılan arsada davayı kazanmış. Danıştay
kararı bekleniyor. Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin, Yönetim Kurulu üyeleri Gülşah Uçar, Kemal Gaygusuz, Erol Kartal, Cemil Haberdar ve İrfan Bilgin, merkezle ilgili planlarını DÜNYA gazetesine anlattı.

Yönetimler birleşirse tasarruf getiren kararlar alınır 
Bilindiği gibi Perpa iki bloktan oluşuyor. Her blokun ayrı bir yönetimi var. Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin, Perpa’da yönetimlerin birleştirilmesi halinde daha hızlı ve tasarruf getirecek kararlar alınabileceği görüşünde. “Birleştirmeyi, tek yönetime geçmeyi savunuyoruz” diyen şöyle devam etti:

“A blokta doluluk oranı şu an yüzde 90’larda. 2 bin 200 iş yeri var bizde. Elektrik, elektronik, güvenlik sistemleri, led aydınlatma işleri yapanlar bizim blokta. Güvenlik sistemleri ve led aydınlatmada merkeziz. Toplama baktığınızda elektrikçiler Perpa’da daha baskın.”

Günlük 16 bin araç . giriş- çıkış yapıyor 
Perpa Ticaret Merkezi’nde toplam 25 bin çalışan bulunduğunu dile getiren Sezgin, günlük 40- 50 bin ziyaretçi aldıklarını ve 16 bin araç giriş- çıkışı olduğunu kaydetti. “AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısını biz en fazla 2 ayda yakalıyoruz” diyen Sezgin, inşaat yapmak isteyen bir kişinin Perpa’nın bir kapısından girip, diğerinden çıkana kadar ihtiyaç duyacağı bütün malzemeleri bulabileceğini vurguladı. Yakın coğrafyanın en büyük ticaret merkezi olduklarını söyleyen Sezgin, gelecek dönemde de birçok projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirtti.

indergi-perpa yönetimi

Perpa’nın kurumlara toplamda milyonlarca liralık ödeme yaptığını fakat sorunlarını anlatmak için muhatap bulamadıklarından yakınan Perpa A Blok Yönetimi, geliştirdikleri projeleri için kamu bankalarından bile kredi alamadıklarını söyledi. Perpa’nm yapmak istediği projeler
• Su arıtma projesi
• Veri güvenliği altyapısı

• Çevre yolları düzenlemesi

•Sağlıklı denetim planı
• İzolasyon projesi
• Solar enerji projesi

Perpa A Blok Yönetimi’nin en büyük problemi ise 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı imar uygulaması. Bu uygulamayla 108 bin 526 metrekarelik arsa, 3 parsele bölündü. A Blok’a 62 bin 600 metrekare kaldı. Burada yapılan uygulamadan kat maliklerinin haberi olmadığını kaydeden Hasan Sezgin, kendi paylarına düşen arsanın, metrekaresine bin lira bedel konularak, lehlerine ipotek konarak, İBB İmar AŞ’nin mülkiyetine geçirildiğini ifade etti.

Başbakan Yıldırım da Perpa’da Kat Maliki

Bu konudaki hukuk mücadelelerinin devam ettiğini vurgulayan Sezgin, “Bizden para ödenmeden metrekaresi bin lira bedelle kamulaştırılan arsalar, daha sonra 13 bin lira bedelle satışa çıkarıldı. Arsaları sattıktan sonra parayı ödeyeceklerdi. 2010’da 3 kez ihaleye çıktılar. En son geçen ocak ayında mahkeme yürütmeyi durdurdu ama İBB Danıştay’a gitti. 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlar yapılmıştı. Biz imarlı iskanlı olarak burayı aldık. Dünyada ilk kez böyle bir uygulama yapıldı. 4 bin 500 tane kat mülkiyetli tapu değiştirildi. Bizim tapularımız 2 ay saklandı, bize verilmedi. İtiraz süresinin bitmesi beklendi. İBB Başkanı Kadir Topbaş, Perpa’yı ziyaret ettiğinde kendisine bu durumu anlattık, ‘Ben Perpa’ya zarar verecek bir şey yapmayacağım’ dedi. Danıştay daha önceki davalarda 2 kez bizim lehimize karar verdi. Bu sefer de öyle olacağını umuyoruz. Tapular tekrar değişecek, paylarımızı geri alacağız. Binamızın önüne yapılması düşünülen inşaatların hayata geçmesi Perpa’nın bitmesi demek. Planlanan inşaatların yapılması halinde bizim binamızla birlikte 1 milyon 200 bin metrekarelik yapı ortaya çıkacak. Şu an trafik kaldırmıyor zaten. Bu davayı bugünkü Başbakanımıza kadar götürdük. O da bizim kat malikimiz” dedi.

Yönetim şahsi kefille kredi aldı 
Projelerini hayata geçirmek için düşük faizli ve uzun vadeli krediye ihtiyaç duyduklarını belirten Sezgin, “Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda krediye başvurduk, ‘Siz alamazsınız’ dediler. Neden diye sorduk cevap vermediler. Binanın ısıtma- soğutmasını yaparken 1 saatte karar aldık. Bir özel bankadan kendimiz kefil olarak ticari kredi aldık. 2010’da 800 bin lira doğalgaz faturası ödüyorduk. 2016’da 400 bin lira ödedik. Arada o kadar zam oldu ama bu projeyle ödediğimiz yarı yarıya düştü. Elektriği hesaplayamıyorum. 5 bin klima söküldü” dedi.

Share
867 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.