Pendik’e 3 Yeni Ada Yapılacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Şubat 2017

Pendik’e 3 Yeni Ada Yapılacak

İBB, Pendik’e 3 yeni ada yapacak. Toplam yüzölçümü 603 bin 500 metrekare olacak adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi aktivite alanları yer alacak. Adalar arasında geçiş köprülerle sağlanacak

İSTANBUL’un Marmara Denizi’ndeki 11 adasına yeni adalar ekleniyor.

indergi-pendik-yeni adalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ÎBB), Pendik’e Su Sporları Adası inşa edecek. Pendik Sahili’nde Marina ile Pendik Tersanesi arasında hayata geçirilecek proje, birbiriyle bağlantılı 3 adadan oluşacak. ÎBB tarafından hazırlanan proje, toplam yüzölçümü 603 bin 500 metrekare olan 3 adacıktan oluşuyor. Adaların toplam kıyı uzunluğu ise 7 bin 460 metreye ulaşacak.
İnşaat süreci henüz açıklanmayan ada projesinin dinlence, eğlence ve sportif faaliyetleri bir arada barındırması hedefleniyor. Birbiriyle bağlantılı adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanı yer alacak.

Ayrıca geniş bir piknik alanı olacak. Bu adada yelken, optimist, rüzgâr sörfü, kürek, rafting ve plaj voleybolu gibi pek çok spor yapılabilecek. Su sporları tesisi ise sutopu ve sualtı sporları, olimpik açık ve kapalı havuzlar, kürek, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi ve dalış okulu gibi çok sayıda su sporuna imkân verecek şekilde yapılacak.

2’nci ada: Aktivitelerin toplandığı adanın büyüklüğü 125 bin metrekare olacak. İçinde su spor sahaları, mini golf, paten parkı, tırmanma duvarları, basketbol, futbol ve tenis sahaları, tırmanma duvarı, yürüyüş ile bisiklet parkurları ve yeme içme alanları yer alacak. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Kamu ve özel sektör yatırımlarını peş peşe ilçemize kazandırmanın gururu içindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehrimize inşa edeceği Su Sporları Adası da Pendik’i geleceğe taşıyacak önemli bir vizyon projedir. Spor ve eğlencenin bir arada yer alacağı adalar, Pendik’i İstanbul’un cazibe noktası haline getirecek” dedi.

Karada ve  denizde gidebilen araçlarla gezinti
106 bin metrekare büyüklüğündeki 3’üncü ada, karşılama adası olarak planlandı. Adada restoranlar, tekne kiralama, koşu ve bisiklet parkurları, iskeleler, gösteri alanları ve parklar bulunacak. Adaların ortasında ise gezinti ve spor için korunaklı bir su alanı yer alacak. Burada elektrikli tekne kiralama, kürekle sandal sefası, su bisikleti ve pedallı araçlar, su kayağı, su akrobasi gösterileri, optimist ve yelken faaliyetleri, saltanat kayığı, gezi ve amfibik (hem karada hem de denizde gidebilen) araçla gezinti yapılabilecek.

 

Share
848 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.