Patronlar Kulübü’nün Yeni Başkanının Bilinmeyenleri | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Patronlar Kulübü’nün Yeni Başkanının Bilinmeyenleri

Patronlar Kulübü TÜSIAD’da başkanlık bayrağını Index Grup’un kurucusu Erol Bilecik devraldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mezun olan Bilecik’in yaşam öyküsü Antakya’dan İstanbul’a uzanıyor. 

Artıeğitim dergisinin haberine göre, 26 Kasım 1962 yılında Antakya Hatay’da doğan Erol Bilecik, yaşamının ilk 17-18 yıllık öyküsünün tamamını burada geçirdi.

indergi-erol bilecik
Ev hanımı bir anne ve mobilyacılıkla uğraşan esnaf bir babanın en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Bilecik’in kendisinden beş yaş büyük bir abisi ve yedi yaş büyük bir ablası vardı.
İnönü ilkokulunu bitirdikten sonra, neredeyse şehrin bir ucunda yer alan ortaokul yıllarının ardından, lise dönemini tarihi Antakya Lisesi’nde tamamladı. Lise yaşamı sonrasında ise üniversite hayatı başladı ve 1980’li yılların başında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendis olma sevdasıyla İstanbul’a geldi. Bu bir anlamda geliş, o geliş’ dedikleri cinsten bir öykünün de başlangıcı oldu. Mezuniyetten yedi ay önce hayatının en önemli döngülerinden birini yaşadı. Üniversiteye birlikte başladığı, sınıf arkadaşı İnci Hanım ile uzun yıllar devam edecek olan mutlu evliliğin imzası atıldı. Böylece onu hayata daha erken iten bir süreç de başlamış oldu. Diplomaların alındığı, akademik hayatın bitip yerine bir nevi gerçek yaşamın başladığı dönem ise 1987 Şubat ayı ile başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra 1987 yılında, Nixdorf Computer’de Sistem Analisti olarak çalışan Bilecik, bu görevi iki yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında ise lndex’in kurulma süreci başladı.
Girişimcilik, Bilecik ailesinin genlerinde vardı. Hedefe giden yolda Babası Abbuş Bilecik’in azmini ve tutkusunu örnek alan Erol Bilecik’in de bir hayali vardı; faaliyet gösterdiği alanda öncü olabilecek bir girişime imza atmak. Index’in ortaya çıkışı ve bilişim sektöründe lider bir şirket olmasının kökenlerinde bu anlayış yatıyordu.
Kısa süren profesyonel hayatında kendi girişimini oluşturmak üzere kafasında bir iş planı hazırladı ve İTÜ’lü üç bilgisayar, bir makine mühendisi arkadaşıyla birlikte geliştirdiği iş fikri, 1989 Temmuz ayında hayata geçirildi. 1989 yılında lndex Bilgisayar’in kurucu ortaklarından olarak firmanın genel müdürlük görevini üstlenen Bilecik, 1999 yılı itibarıyla lndex Grup bünyesindeki lndex Bilgisayar, Despec, Datagate, Neteks, Homend, Artım ve Teklos’un CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.
2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneğinin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasında İT J Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği Başkanlıklarını yaptı. 2016 yılında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam eden Bilecik, 12 Ocak 2017’de TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.
EROL BİLECİK’TEN GENÇLERE ÖNERİLER 
Hayatı kolaylaştırmak için güne iyi başlayın. Pozitif ve iyimser olun

İstediğiniz işi yapın. Kişisel inisiyatif kullanın

Kredibiliteniz olsun. Empati sahibi olun! Matematik önemli! Önsezilerinizi güçlendirin

Özgüvenli olun. Rekabetçi olun ve beklentilerin ötesine geçin

Risk Alın. Sabırlı olmalısınız.

Şans da önemli

Yenilgiden ders alın. Başkalarının size yardım etmesine izin verin. Tevazu sahibi olun! Vermenin gücünü keşfedin

Zaman yönetimi çok önemli…

Share
661 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.