PashaBank Sermayesini Artırıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Mart 2018

PashaBank Sermayesini Artırıyor

İlk 3 yıllık strateji dönemini sektörün üzerinde büyüme ve karlılıkla kapatan PASHA Bank, Azerbaycan merkezli PASHA Holding LLC’den finansman desteği alarak sermayesini artırıyor.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın dahil olduğu üçgende müşterilerine kurumsal bankacılık hizmeti veren, ana sermayedarı PASHA Bank OJSC olan PASHA Bank, Azerbaycan merkezli PASHA Holding LLC’den finansman desteği alarak sermayesini 255 milyon TL’den 500 milyon TL’ye çıkarma kararı aldı.

PASHA Bank konuyla ilgili olarak KAP’a şu açıklamayı yaptı: “Bankamız Yönetim Kurulu’nun esas sermaye artırımı ile ilgili olarak almış olduğu 16 Mart 2018 tarih ve 29 sayılı karar doğrultusunda, Bankamızın 255.000.000 TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin, dolaylı hakim ortağımız PASHA Holding LLC’nin taahhüdü üzerine 245.000.000 TL nakit ilavesi suretiyle 500.000.000 TL’ye artırılmasına ve bu hususta Bankamız Esas Sözleşmesinin sermayeye ilişkin 7. Maddesinin tadil edilmesine karar verilmiştir. Artırılacak sermaye miktarı, dolaylı hakim ortağımız PASHA Holding LLC tarafından Bankamıza nakden ödenecek olup tamamlanacak yasal süreç çerçevesinde sermaye hesabına aktarılacaktır.”

PASHA Bank, 2017 yılına ilişkin finansal sonuçlarında 16 Milyon TL net kar elde ederek aktiflerini bir önceki yıla göre yüzde 76 oranında artırarak 897 milyon TL’ye; nakit kredi büyüklüğünü, kiralama alacakları da dahil, yüzde 77 artırarak 713 milyon TL’ye çıkardığını açıklamıştı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, PASHA Bank’ın ulusal kredi notunu “BBB+(tur)”, görünümünü “Durağan” olarak teyit etmişti.

 

Share
168 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.