Palet İnşaat Konkordato İstedi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Ekim 2018

Palet İnşaat Konkordato İstedi

Ünlü spor yorumcusu Ömer Üründül’ün babasının, iki ortağı ile kurduğu ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nı inşa eden Palet İnşaat, konkordato talep etti.

Ünlü spor yorumcusu Ömer Üründül’ün babasının, iki ortağı ile kurduğu ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nı inşa eden Palet İnşaat, konkordato talep etti.

Yarım asrı deviren şirket adına açılan davada, kısa vadeli borçların ödenmesinde güçlük çekildiği kaydedildi. Ömer Üründül de, şirketin üç ortağından biri.

Ankara merkezli Palet İnşaat ve Ticaret AŞ ile şirketin yöneticileri Alim Melih Kura,M. Emre Okyar ve K. Faik Okyar konkordato başvurusunu 28 Eylül’de yaptı. Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, şirketin mali sıkıntı

ya düşmesinin sebeplerine de ayrıntılı olarak yer verildi.

Şirket avukatları Güven Şık ve Gökhan Tezcan’m imzasını taşıyan dilekçeye göre Palet İnşaat kurulduğu günden bu yana onlarca projeye imza attı. Söz konusu projelerin başında ise Atatürk Barajı yer alıyor. Dava dilekçesine göre, şirketin mali sıkıntıya düşmesine, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler neden oldu. Dünyada nakit bolluğunda yaşanan azalma, artan jeopolitik riskler, 15 Temmuz darbe girişimi ve kurlardaki sert yükseliş şirketin mali dengesini olumsuz etkiledi. Şirketin üstlendiği projelerin tamamına yakını kamuya ait işler. Dava dilekçesine göre, şirketin elindeki projelerin sözleşme büyüklüğü 660 milyon lira.

Ömür Üründül’den Açıklama

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ömer Üründül, adının geçtiği konkordato haberinin mevcut ticari faaliyetleriyle ilgisi olmadığını belirtti.  Üründül “Yapılan inşaat ve ticari faaliyetin ardından yollar ayrılmıştır. Merhum babamın eski ortağının kurduğu şirkette; yönetim hakkı bulunmayan fakat bundan öte eski ortağının babama geçmişin hatırına manevi birlikteliği ifade etmek amacıyla verdiği sembolik bir hisse söz konusudur.” dedi.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
369 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.