Özyurtlar Söz Yazarına Tazminat Ödeyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Özyurtlar Söz Yazarına Tazminat Ödeyecek

Söz yazarı Deniz Yürekli’nin yazdığı ‘Vurur yüze ifadesi, bulur seni bitanesi’ adlı şarkı Merve Özbey’in ‘Yaş Hikâyesi’ adlı albümünde kullanıldı. Kısa sürede dillere pelesenk olan şarkının sözleri siyasiler tarafından da kullanılan slogan haline geldi.

indergi_Özyurtlar Söz Yazarına Tazminat Ödeyecek2Özyurtlar İnşaat şirketi eserle ilgili anlaşma olmaksızın sloganı ev mi alacak bitanesi’ olarak değiştirerek gayrimenkul projesinin reklamında kullandı. Reklam, Youtube’da 46 milyon kere izlendi. Deniz Yürekli maddi ve manevi haklarının tecavüze uğradığını belirterek, şirkete tazminat davası açtı. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde görülen davada Yürekli, reklam kampanyasında kullanılan sözler için kendisinden izin alınmadığını belirtti.
Sözlerin ülke çapında binlerce kişinin ağzında dolaştığını ve popülarite bakımından yüksek düzeye erişmiş olduğunun görüldüğünü belirten mahkeme, reklamın sloganının bu söz öbeğinden oluştuğunu, ticari bir faaliyeti tanıtmak amacıyla kullanıldığını belirterek, inşaat şirketinin 45 bin TL maddi, 10 bin TL manevi toplam 55 bin TL tazminatı 2015 yılından itibaren faiziyle ödemesine hükmetti.

Söz yazarı Deniz Yürekli’nin yazdığı ‘Vurur yüze ifadesi, bulur seni bitanesi’ adlı şarkıyı Merve Özbey seslendirmişti.

Share
680 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.