ÖTV İndirimi Uzadı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Ocak 2019

ÖTV İndirimi Uzadı

Yıl sonunda sona erecek konut, beyaz eşya ve otomotivdeki KDV ile ÖTV indirimi 3 ay daha uzatıldı, indirimlere ek olarak motosikletlerde yüzde 8 olan ÖTV sıfırlanırken, tarımda kullanılan römorklarda KDV oranı yüzde 1’e çekildi. 

KONUT, beyaz eşya, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 ay daha uygulanacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019 tarihine kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak.

MOBİLYA VE BEYAZ EŞYA 
Tapu harçlarında yüzde 4’ten 3’e indirim de devam edecek. Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek. Otomotivde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de 15’er puanlık indirim devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek. Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu hüküm kapsamında teslim ettikleri mallar, Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş yeni araçlar hariç, nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek. Bu hüküm, 31 Ekim 2018’den itibaren geçerli. Bir diğer kararla da düzenleme kapsamında tarımda kullanılan römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranı yüzde 1 olarak belirlendi.

MOTOSİKLETTE ÖTV YOK 
Başka bir kararla da motor silindir hacmi 250 santimetre küpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan yüzde 8 ÖTV sıfırlandı. Sürekli nominal gücü 250 vatı geçmeyen yardımcı bir elektrik motoru olan pedal yardımlı, iki, üç ve dört tekerlekli taşıtlar ve motor gücü 20 kilovatı geçmeyenlerin ÖTV oranı 0 olarak uygulanacak. Fiyatı ortalama 20 bin TL olan bir motosiklet 1600 lira ucuzladı.

BAKAN ALBAYRAK DUYURDU 
HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, söz konusu müjdeyi Twitter hesabından “Bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun” diyerek duyurdu.

Kaynak: AKŞAM

Share
255 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.