Otopark zorunluluğu ertelendi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Mayıs 2018

Otopark zorunluluğu ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca park ve araç trafiği sorununa çözüm olması için binalara getirilen otopark zorunluluğu yılbaşına kadar ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca park ve araç trafiği sorununa çözüm olması için binalara getirilen otopark zorunluluğu yılbaşına kadar ertelendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Otopark Yönetmeliği 28 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Haziran’da yürürlüğe gireceği açıklanan yönetmelikle araçların yol açtığı parklarıma ve trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerde otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ile giderilme esasları düzenlendi. Müteahhitler yönetmeliğin sektöre zarar vereceğini beyan ederek çalışmaya karşı olduklarını söyleyince, 1 Haziran 2018 tarihinde uygulanacağı açıklanan binalarda otopark zorunluluğu Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla yılbaşına ertelendi.

“HER DAİREYE OTOPARK YAPMAK MECBUR OLACAK”

1 Ocak’ta yürürlüğe girecek Otopark Yönetmeliği hakkında bilgi veren Konya Müteahhitler Birliği Derneği (KOMÜT) Başkanı Şaban Topal daha önce iki daireye bir otopark yapılırken şimdi her daireye bir otopark yapılması gerekliliğinin getirildiğini ifade etti. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Otopark Yönetmeliği’ne değinen Şaban Topal, yönetmeliğin dar gelirliye hitap edecek konutlarda, ciddi maliyet artışlarına yol açacağını açıkladı.
Başkan Topal “Hazırlanan yönetmelik, mevcut haliyle, maliyeti ciddi şekilde artıracak önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde 12 daireden sonra otopark yapmak mecburi ama Otopark Yönetmeliği yürürlüğe girdikten sonra her daireye bir otopark yapmak mecbur olduğu için bu durum maliyetin atmasına sebep olacak. Orta ve düşük gelirli vatandaşın daire alma imkanı kalmayacak.” dedi.

“1 OCAK’TAN SONRA İNŞA EDİLECEK YAPILAR İÇİN GEÇERLİ”
Otopark Yönetmeliği’nin 1 Haziran’da yürürlüğe gireceğini ifade eden Şaban Topal, “Girişimlerimiz neticesinde Başbakanımız Binali Yıldırım’ın talimatı ile yönetmelik 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek. Bu esnada tekrar girişimlerde bulunarak yönetmeliğin biraz daha kullanışlı hale gelmesi için çaba sarf edeceğiz. Yönetmeliğin bir yıl daha uzatılması gerekiyor. Çünkü daha önce arsa sahipleri ile yapılmış anlaşmalarımız veya çizilmiş projelerimiz var. Ayrıca maliyet artışının biraz daha zamana yayılması gerekiyor ki ona göre hazırlık yapılsın” diye konuştu. 1 Ocak’tan sonra inşa edilecek olan yeni yapılar için Otopark Yönetmeliği’nin geçerli olduğunu belirten Topal, bölgesel otoparkların 5 yıllık imar planlaması içinde hayata geçirilmesinin çeşitli nedenlerle mümkün olamayacağını ileri sürdü.

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Başkanı Dr. Süleyman Kami Akın, şehir merkezlerinde park problemi bulunduğunu ve bu meselenin yalnızca yönetmelikle halledilecek bir mesele olmadığını söyledi. Akın, şu görüşlere yer verdi:

“Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle yeni yapılacak konutların park problemi çözülecek ancak yönetmelik öncesi yapılar konutların otopark problemi naşı halledilecek? Bana göre bölgesel olarak uygulaması uygun olacak bir yönetmeliğin oluşturulmas gerek. Zafer Meydanı’nda farkl bir otopark sistemi izlememiz gerekirken, Yazır’da da daha farkl bir yol izlemeliyiz. Hepsini ayn kefeye koyup, aynı şekilde değerlendirmemeliyiz. Yönetmeliğir yürürlüğe girmesi ufak konutlardc ücret artışı getirecek. 200 konutlı bir alanda konut maliyeti yaklaşık 10 ile 15 bin lira artacak. Ancak bı anormal değil, kabul edilebilir biı artış. Zaten son dönemde 12 daireye kadar olan yerlerde belli kıstaslarla otopark yapılmıyordu. Onur harici yapılan konutların hepsinde otopark yapılıyordu. Artık onlara da otopark yapılmak zorunda. Heı yöreye uygun otopark yapılmalı Merkez alan farklı merkez dışı yerlere farklı bir yol izlenmeli.”

Share
2233 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.