Otopark Yönetmeliği İnşaatları Zora Sokacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Mayıs 2018

Otopark Yönetmeliği İnşaatları Zora Sokacak

Yürürlüğe haziran ayı itibariyle girecek olan yeni otopark yönetmeliği, inşaat sektörünü zora sokacak. Sektörün duruma hazırlıksız yakalandığını belirten İZTO Meclis Üyesi Levent Bendeş, bu durumun konut fiyatlarını da artıracağını söyledi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni otopark yönetmeliğinin inşaat sektörünü zora sokacağını dile getiren İzmir Ticaret Odası(İZTO) Meclis Üyesi Levent Bendeş, ve yönetmelik öncesinde yapılmış birçok projede hesapta olmayan maliyet artışları ile beraber mal sahipleri ve yatırımcı arasında hukuki sorunlar yaşanacağını ifade etti. Bendeş, “İnşaat sektörü zaten dar boğazda. Yeni düzenleme sektörü yüzde 50 oranında yavaşlatabilir” dedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yerleşim yerlerindeki trafik sorunlarının çözümü için otoparklara yönelik yeni düzenlemeye giderek binalardaki her konut için bir otopark alanı ayrılması zorunluluğu getirdiğini hatırlatan Bendeş, “İster tek katlı, ister 50 katlı bir yapı olsun, inşaatın toplam maliyetinde yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 30 arasında artış olacak.
Gerek özel sektör gerekse ülke ekonomisi yönetmeliğin uygulamaya geçmesi ile beraber gelecek maliyeti karşılamaya hazır değil” ifadesini kullandı.  Özellikle İzmir’de zaten yüksek olan konut fiyatlarının daha da artacağını ileri süren Bendeş, inşaat sektöründe yüzde 50 oranında yavaşlama gözleneceğini söyledi.

Bendeş, “Vatandaşlar kiralarda yaşamaya mahkum edilecek. Bir yandan kentsel dönüşüm isteniyor bir yandan da otopark yönetmeliği ile zemin katlar kullanıma kapatılıyor. Kentsel dönüşüm olumsuz etkilenecek. İnşaat sektörü zaten dar boğazda. Bir yandan imar affı çıkarıp faizleri düşürürken bir yandan da bu yönetmeliğin çıkarılıp sektörün baltalanmasına anlam veremiyoruz” diye konuştu. uygulamıyor. Bu yönetmeliğin kısa zamanda hayata geçirilmek istenmesi nedeniyle özel sektör hazırlıksız yakalandı” dedi.

Otopark Çalıştayı yapılsın 
Yönetmelik öncesinde yapılmış olan ve işlemlerin uzun zaman almasından dolayı yetişemeyen birçok projede hesapta olmayan ciddi maliyet artışları olacağını, bunun da mal sahipleri ile yatırımcı arasında hukuki sorunlar yaratacağını açıklayan Bendeş, “Biz yönetmeliğin en az bir yıl uzatılarak önce konuyla ilgili sivil toplum kuruluşu ve yerel yöneticileri ile birlikte otopark çalıştayı yapılmasını öneriyoruz. İZTO 60,70 ve 71. meslek komiteleri olarak yönetmeliğin revize edilerek hazırlanmasının uygun olacağı görüşündeyiz” diye konuştu.

Otoparkların konumu depremlerde yapıları riske atabilir 
Yönetmelikle birlikte otoparkların yerin altına yapılması zorunluluğundan dolayı gerek topografik açıdan gerekse de jeolojik açıdan binanın taşıyıcı sisteminde gereksiz zorlamalar olacağının altını çizen Levent Bendeş, “Bu durum ileride olası büyük depremlerde yapıları riske atabilir. Bitişik veya blok nizamlı yapılarda bu yönetmeliğin uygulanması, estetik ve bina taşıyıcı sisteminde sorunlar teşkil edebilecek. Ayrıca bu tür nizamlarda otoparktan çıkacak araçların ana caddelerde trafik sorunu yaratacağını düşünüyoruz. Bu yönetmelikle, kat mülkiyeti kanunu ile çelişkiler oluşabilecek ve yönetmeliğin hayata geçmesi ile birlikte hukuki sorunlar da beraberinde gelebilecek” dedi.

Özel sektör hazırlıksız 
Bendeş, bölgesel otoparkların 5 yıllık imar planlaması içinde hayata geçirilmesinin çeşitli nedenlerle mümkün olamayacağına ifade ederek, “Bu yönetmelik özel sektörün sorumlulukları açısından yaptırımlar uygularken, kamunun üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi durumunda bir yaptırım

Otopark için gösterilecek yer yok 
Levent Bendeş, yeni yönetmelikle maliyetlerin artmasından dolayı yatırımların da etkileneceğini belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Belediyelerin otopark için göstereceği yer yok. Bürokratik açıdan da ciddi sıkıntılar var. Bu yönetmeliğe karşı değiliz ancak bu sorun çözülürken özel sektöre yüklenme çok fazla. Yıllardır para yatırıyoruz otoparklar yapılmış değil. Belediyeler yıllardır bu otoparkları yapmıyor. İzmir özelinde plan yok. Belediyeler yönetmeliği yerine getirmediği sürece siz hiçbir şey yapamazsınız.”

Kaynak: DÜNYA

 

Share
437 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.