Otopark Yönetmeliği 15 Eylül’de Devrede | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Eylül 2018

Otopark Yönetmeliği 15 Eylül’de Devrede

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, otopark yönetmeliğinin 15 Eylül’de yürürlüğe gireceğini hatırlatarak “Bundan sonra her daireye bir otopark yapacağız” dedi

OTOPARK yönetmeliği yayınladıklarını, bu yönetmeliğin 15 Eylül’de yürürlüğe gireceğini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Artık yapacağımız tüm işlerde, her daireye bir otopark yapacağız. Dolayısıyla şehrin merkezinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Otoparkları, sokak üzerinde değil, binaların altında ve her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız. Yine önemli bir karar; ticari aks olan yerlerde konut alanı dahi olsa bu alanlarda hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın hak sahibi isterse katlı bir otopark yapabiliyor. Dolayısıyla bu alanlarda da yine otopark ihtiyacının çözümünü plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz” dedi.

Mekânsal stratejik plan
Tüm kamu alanlarında ilgili idarenin onayıyla otopark yapabileceklerini kaydeden Bakan Kurum, “Tüm ülke için mekânsal stratejik plan hazırlıyoruz. Şehirlerin imar planlarını yeniden gözden geçiriyoruz. Bu planlara ilişkin bundan sonra yapılacak düzenlemelerde ‘park el devam et’ sistemini getiriyoruz. İmar planlarında toplu ulaşım noktalarında büyük otopark alanları bırakılma zorunluluğu getiriyoruz. Bu sayede insanlar toplu ulaşıma arabalarıyla gelecekler, arabalarını park edecekler ve buradan toplu ulaşım ile şehir merkezine gidebilecekler. Şehir merkezine araba ile gelme ya da toplu ulaşıma gittiğinde arabayı nereye koyacağım kaygısını yaşamayacak. Yönetmelikle park ve meydanların altına da otopark yapabilme imkânı getiriliyor. Bu da çok önemli; Bursa gibi büyük şehirlerimizde şehir merkezlerindeki problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme” dedi.

Otoparkların içeriğine ilişkin bilgiler de veren Bakan Kurum, “Otoparkların yüzde 1 ‘ini bisiklet alanı, yüzde 5’ini engelli park yeri, yüzde 2’sini de elektrikli araç için ayırmak zorunluluğu geliyor. Bu yönetmelik inşallah 15 Eylül’de yürürlüğe girecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yurt

Share
263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.