Otomotiv Mola Veriyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Eylül 2018

Otomotiv Mola Veriyor

İç pazardaki daralma otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi. Fabrikalar üretime mola veriyor.

TOFAŞ’ın Bursa fabrikası yurt içi pazarında yaşanan daralma nedeniyle üretime 9 gün ara verecek. TOFAŞ’tan alınan bu karar KAP’a da bildirildi.

KAP’a yapılan açıklamada “Yurt içi pazarda son dönemde yaşanan daralma nedeniyle Şirketimiz Bursa fabrikasında Ekim ayında farklı günlerde toplam 9 iş günü üretime ara verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Koç Holding’in otomotiv firması Türk Otomobil Fabrikaları AŞ’nin (TOFAŞ) üretime 9 gün ara verme kararından sonra Fransız Renault da benzer bir karar aldı. 

İşçilere 4-12 vardiyasında cumartesi günleri 4 hafta boyunca üretim olmayacağı bildirildi. 

SEBEP AYNI: MALİYET ARTTI, SATIŞLAR AZALDI

Firmanın artan maliyetler ve araba satışlarındaki düşüş sonrası “üretimi azaltma” kararı aldığı kaydedildi.

IPA’ya konuşan bir kaynak, fabrika çalışanlarının işten çıkarılacaklar listesi hazırlandığına dair endişesini paylaştı. Renault iddialar hakkında herhangi bir beyanatta bulunmadı.

15 BİN 260 ADET DAHA AZ TAŞIT ÜRETİLECEK 

8 saatlik bir vardiyada banttan 3 bin 840 otomobil ya da hafif ticari aracın indirildiği dikkate alındığında Renault’un 4 haftalık üretim daralması 15 bin 260 adet olacak. 

Fransız otomotiv devi Renault’un Bursa fabrikası, Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu (OYAK) ortaklığı ile 1969 yılında faaliyete geçti.

PAZAR YÜZDE 50 DARALDI

Türkiye’de kur ve faiz artışından en fazla zarar gören sektörlerin başında otomotiv geliyor. Ağustos ayında otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50 azaldı.

İlk 8 aylık daralma yüzde 20’yi aştı. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah artışının satışlar üzerinde etkisi olmayacak kadar cüzi bir indirim (Matrahı 100 bin TL olan bir taşıtta 2-3 bin TL) sağladığı belirtildi.

Share
735 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.