Ofiste Herşey Dahil Dönemi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Temmuz 2018

Ofiste Herşey Dahil Dönemi

Küçülen ofisler, değişen çalışma alışkanlıkları ve artan maliyetler nedeniyle hazır ofislere ilgi artıyor. İstanbul’da 2020 yılma kadar hazır ofis arzının 242 bin metrekareye ulaşması bekleniyor.

SON yıllarda bölgesel gelişmeler nedeniyle kenti üs olarak seçen yabancı şirket sayısı azalmaya başlasa da İstanbul, ofis standartları, geliştirilen projeler ve stoktaki ofis alanlarıyla hala dünya ofis piyasasının en hızlı gelişen kentleri arasında yer alıyor. İstanbul, Londra, Paris, Milano, Hong Kong, New York ve Berlin gibi dünyanın önde gelen ofis üslerindeki mevcut ofis stoku, inşaat halindeki ofisler, en yüksek kiralar, ortalama kiralar, yıllık işlem sayısı ve boşluk oranları ele alındı. İstanbul, inşaat halindeki 1,7 milyon m2’lik ofis alanıyla Londra, Paris, Milano ve Berlin’i geçerken, 173 bin m2’lik yıllık işlem adediyle de Milano ve Hong Kong’u geride bıraktı.

Kiralar nasıl?
MASLAK ve Levent gibi merkezi iş bölgelerinde 2-3 kişilik hazır ofislerin aylık kirası 400 dolardan başlıyor, bin 750 dolara kadar çıkıyor. Merkez alanı dışına çıkınca ise rakamlar 200 dolarla 900 dolar aralığında değişiyor. Tek başınıza bir hazır ofis kullanıcısı olacaksanız ve bir masayla hizmet talep ediyorsanız bu defa aylık ödeme 900 lirayla 1300 lira arasında değişiyor. Hazır ofis dışında standart ofislerde ise metrekare kiraları şöyle: Etiler ve Levent’te 30 dolar, Şişli Beşiktaş ve Maslak’ta 20, Kağıthane’de 15, Basın Ekspres Yolu’nda 10, Ümraniye’de 18, Maltepe’de 15 ve Kartal’da 7 dolar.

YENİ gelen arz, şirketlerin küçülmesi, Türkiye’ye giriş yapan yabancı sermayeli şirket sayısındaki düşüş nedeniyle İstanbul ofis piyasasında boşluk oranının yüzde 25’lere ulaştığı belirtiliyor. Mevcutta 5.3 milyon metrekare ofis alanı stoku olduğu düşünülürse 1.3 milyon metrekare ofis alanı boş anlamına geliyor

HAZIR OFİSE DÖNÜŞ
Gayrimenkul yatırım uzmanları, 2.5 yılda 2.1 milyon metrekare yeni arz geleceğine de dikkat çekiyor. Mal sahiplerinin ve yatırımcıların piyasa koşullarının düzelmesini bekleyecek kadar zamanı olmadığı için, bu alanları alternatif yollarla doldurmaya yöneldiklerini belirten uzmanlar, hazır ofis seçeneğinin bu noktada öne çıktığını belirtiyor.

HIZLI BÜYÜME
Sektör temsilcilerinin ve birkaç KOBİ’nin verdiği bilgilere göre hem yeni yatırımlarda hem de biten ama boş kalan ofislerde hazır ofise dönüş var. Pahalı kiralar, yatırım maliyetlerinin fazla olması ve öngörülemeyen büyüme ve küçülme durumlarının etkisiyle çoğu firma, çalışanları için sabit ofis tutmak yerine otel ofis denilen hazır ofis firmalarına yöneldi.

242 BİN METREKARE
Hazır ofislerin Türkiye’deki gelişimine baktığımızda 1999 yılında açılan ilk hazır ofis alanı bin 800 metrekareyken, 2018 yılı itibarıyla 157 bin 491 metrekareye ulaştı. 2017 yılında yüzde 19 büyüyen sektörün büyüme hızının 2020 itibarıyla yüzde 25’e ulaşacağı tahmin ediliyor. 2020’de hazır ofis arzı İstanbul’da 241 bin 991 metrekareye ulaşacak. 2020 yılında hazır ofis sayısının 26 bine, kullanıcı sayısının ise 3.8 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ne hizmet veriliyor?

Gelen çağrılar cevaplanıyor ve e-posta yoluyla bilgi veriliyor

Şirket adresi olarak gösterildiği için evrak geliyor bunlar muhafaza edilip istenilen şekilde teslim ediliyor

Prestijli bir iş adresi ve kartvizit imkânı sağlıyor

Toplantı odaları ve her türlü dijital sunum imkânı veriliyor

Esnek kiralama seçeneğiyle saatlik, günlük aylık, yıllık seçenekler sunuluyor

O markanın yurtdışı ofisleri de kullanılabiliyor.

Kaynak: GÜNEŞ

 

Share
272 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.