Offshore Santrallere Teklifler 23 Ekim’de | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

30 Temmuz 2018

Offshore Santrallere Teklifler 23 Ekim’de

23 Ekim itibarıyla offshore rüzgar santralları için teklifler alınmaya başlanacak. TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven bu alanda 3 milyar dolardan fazla yatırım öngördüklerini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN denizde kuracağı ilk rüzgar santralları Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projesinde sona geliniyor. 23 Ekim itibarıyla offshore (açık deniz) rüzgar santralları için tekliflerin alınacağını belirten Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “3 milyar dolardan fazla yatırım olacağını öngörüyoruz. Saros, Gelibolu-Şarköy ve Kıyıköy kıyı alanlarında aday bölgeler olarak belirlendi. Bin 200 mW kapasite belirlendi. İlk etap 840 mW. Kalan kısım da sözleşme tarihi itibarıyla 72 ay içinde tamamlanacak. Türbin ekipmanının yüzde 60’ı yerli olacak. Yüzde 80 yerli mühendis istihdam şartı aranacak. Lisans süresi 30 yıl. Katılım için 100 milyon dolarlık teminat mektubu istenecek” dedi.

KAPASİTE artış taleplerinin karşılanmasının da sektöre ivme kazandıracağının altını çizen Ataseven “Bu taleplerin önü açılırsa sektör süratle bu yatırımları hayata geçi rebilir. Çünkü bu projeler inşaat izin süreçlerini tamamlamış, yollarını inşa etmiş, enerji nakil hatlarını bağlatmış, kamulaştırmasını bitirmiş projelerdir. Yatırım tutarı 1,5 milyar dolar olan bu yatırımların önü açılırsa, rüzgar sektöründeki ilerleyişimiz hızlanır” diye konuştu.

KURULU GÜÇ 7 BİNİ AŞTI

TÜREB’in hazırladığı 2018 yılının 6 aylık rüzgar istatistik verileri yayımlandı. Buna göre Türkiye’nin toplam rüzgar kurulu gücü yedi bin mW’ı aştı. Raporda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde rüzgar yatırımlarının hızlandığı görülüyor. Rapora göre bu yılın ilk altı ayında gerçekleşen kurulu güç miktarı 140 mW olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre inşası devam eden santrallarda artış yaşandı.

İKİ TEMEL TALEBİ VAR
Ataseven dünyanın birçok ülkesinden offshore’a ilgi olduğunu belirterek, bu ülkelerin Almanya, Danimarka, Hindistan, Çin, Güney Kore ve Japonya olduğunu söyledi. Rüzgar sektörünün temel 2 talebi olduğunu kaydeden Ataseven, 2020 yılında sona erecek Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) mekanizmasına ilişkin belirsizliğin ortadan kaldırılmasıyla hem santrallarda hem de rüzgar sanayisinde hızla bir canlanma olacağına inanacaklarını söyledi.

MEVZUAT NETLEŞMELİ
Ataseven, sanayici ve yatırımcıların bu süreci yakından takip ettiklerini belirterek, “Sektörün desteklenmesine yönelik hızlı kararların alınması gerekiyor. Rüzgar yatırımları uzun yatırımlar olduğu için 2020 sonrası mevzuatın netleşmesini istiyoruz. Rüzgara daha fazla yatırım yapılacağını öngörüyoruz. Türbin üreticileri de bilmeli ki sanayi anlamında yatırım yapabilsinler” dedi.

Kaynak: AKŞAM

Share
337 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.