Ocakta Satışlar Canlandı, Sektör 2017’den Umutlandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Ocakta Satışlar Canlandı, Sektör 2017’den Umutlandı

Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmeye yönelik kampanyalar meyvesini verdi. Ocak ayında konut satışları hareketlendi.
TÜİK rakamlarına göre 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış yaşanarak 95 bin 389 konutun satışı gerçekleştirildi.
İpotekli konut satış rakamı yılın aynı dönemi için 35.993 olarak gerçekleşti. Bu rakamla birlikte geçen yılın değerlendirmesi yapıldığında %35,4’lük artış gerçekleşti. Toplam konut satışı içinde ipotekli satışların payıysa %37,7 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 6.272 evle ve %17,4’lük payla birinci oldu.
Konutun önde gelen markaları, rakamların sektörün büyümeye devam ettiğinin göstergesi olduğunu dile getirerek 2017 yılından umutlu olduklarını ifade etti. İşte inşaat sektörünü konut satışlarına ilişkin görüşleri:

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:

indergi-ocak satis rakamlari-sektor 2017den umutlu-ibrahim babacan

Sektörümüz için 2017’den umutluyuz

İnşaat sektörümüz ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor, sektörün büyümesi demek Türkiye ekonomisinin büyümeye devam etmesi demektir. Hükümetimizin gayrimenkul sektöründe yabancılara yapılacak konut satışlarında KDV istisnası ve vatandaşlarımızın konut almasını kolaylaştırmak için başlatılan kampanyalarla desteklemesi yatırımların önünü açmaya devam edecektir. 2017 yılında da konut satışlarının hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Son olarak TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 oranında artarak 95 bin 398 oldu. Bu da milletimiz hükümetimize ve gayrimenkul sektörüne güveninin bir göstergesidir. Sektör temsilcileri olarak bizlerde çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız kesmeden her zaman olduğu gibi devam ediyoruz.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

İnşaat sektörü büyümeye devam ediyor

Sektörün canlılığını koruması için başlatılan yeni kampanyalarla birlikte konut satışları artarak devam ediyor. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 oranında artış olduğunu ve 95 bin 398 konut satışının gerçekleştirildiğini öğrendik. Hükümetimizin, devletimizin vermiş oldukları destek sektör temsilcilerinin fedakarlıkları ile inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. 2017 yılında sektörümüz için umutluyuz.

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan:

indergi-sektor 2017den umutlu-nazim kalkavan

Hem yatırımcılar hem konut alıcıları kazanmaya devam edecek

TÜİK tarafından Türkiye genelinde gerçekleşen konut satış rakamları açıklandı. Yeni rakamlar bizlere sektörün yoluna hızını kesmeden devam ettiğini gösteriyor. 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış yaşanarak 95 bin 389 konutun satışı gerçekleşmiş. İnşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler ve devlet tarafından sektörün desteklenmeye devam etmesiyle birlikte hem yatırımcılar hem de konut alıcıları kazanmaya devam edecektir. Bizlerde elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmeye çalışıyoruz. 2017 yılında sektörümüz gelişimini sürdürecektir.

ERA Gayrimenkul TürkiyeKoordinatörü Mustafa Baygan:

Kampanya ve desteklerin sonuçlarını alıyoruz

Emlak Konut GYO’nun başlattığı ve inşaat şirketleri ile sonrasında bankaların da desteklediği kampanyaların sonuçlarını görmeye devam ediyoruz. Kampanyalar sayesinde konut satış oranları 2016 yılı ocak ayına göre yüzde 12.8 arttı. Bankaların faiz oranlarını indirmesinin de satışlara olumlu etkisini unutmamak lazım. Bu ivmenin yeni kampanya ve desteklerle beraber daha da artacağına inanıyoruz. Bundan sonraki adım; 2. el satışları artırılmasına yönelik çalışmalar olmalıdır. Bunun için de tapu harçlarına bir düzenleme getirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Ülkenin lokomotifi olan ve kendisine bağlı 200 alt sektörü harekete geçin gayrimenkul endüstrisinin durmaması, yoluna hızla devam edebilmesi için bu kampanyaların devamına ihtiyacımız var.

Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın:

indergi-ocak satis rakamlari-sektör 2017den umutlu-sonmez aydin

Her zaman olduğu gibi en güvenli liman

Bugün TÜİK tarafından açıklanan rakamlar sektörümüz için oldukça sevindirici. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin böyle sağlam adımlarla yoluna devam etmesi ümit verici. Hükümetimizin sektörümüze vermiş olduğu destek ve teşviklerle Türkiye ekonomisi oldukça olumlu gelişmeler yaşamaya devam edecektir.

İnşaat sektörünün canlılığını koruması için başlatılan kampanyalar hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının yüzünü güldürüyor. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlara göre de Türkiye genelinde ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 12,8 oranında artış göstererek 95 bin 398 olmuş. Bu rakamlarda bizlere inşaat sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğinin göstergesidir. Öte yandan sektörün alım satımlarda alınan harçlar için acil düzenlemeye ihtiyacı bulunuyor, sektör temsilcileri olarak bu konuda da bir an önce bir destek bekliyoruz.

 

 

Share
570 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.