Müteahhitlerin Yüzde 75’i Piyasadan Silinecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Müteahhitlerin Yüzde 75’i Piyasadan Silinecek

Türkiye’de 350 bin müteahhit olduğunu söyleyen Aşçıoğlu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, “Bu firmaların yüzde 25’i kurumsal. Yüzde 75’i zaman içinde piyasadan silinecek” dedi.

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Türkiye’de müteahhitlik yapan firmaların yalnızca 25’inin kurumsal yapıya sahip olduğunu söyledi. Geri kalan yüzde 75’lik kesimin sonradan, ‘Bu işte kâr var, biz de girelim’ deyip sektöre girdiğini belirten Aşçıoğlu, ” Müteahhitlerin bitirdikleri projeler kıstas alınarak sınıflandırılması gerekiyor. Müteahhitlik çok hassas bir iş. Beyin cerrahı gibi müteahhitlerin de son derece kabiliyetli olması ve işi bilmesi lazım. Parası ve cahil cesareti olan sektöre giriyor. Türkiye’de halihazırda 350 bin kayıtlı müteahhit olduğu bilgisini veren Aşçıoğlu, bunun yüzde 75’inin zaman içerisinde silineceğini belirtti.

‘ORANLAR UÇUK’ 
Fikirtepe’de yaşananların ders niteliğinde olduğunu söyleyen Aşçıoğlu, “Firmalar, Fikirtepe’de uçuk oranlar verdiler. Fakat işi bitiremediler. Bize çok firma geldi işi devretmek için. Bu oranlar emsal olmamalı. Yüzde 60’lara çıkan oranlar yüzde 50’lere inmeli. Bakanlık da yarım kalan projeleri ‘Biz tamamlarız’ diyerek, cesaret vermemelidir.
Bu vatandaşlarda ‘Proje bitirilemez ise bakanlık gelip tamamlar nasıl olsa’ mantığını doğurur ve başka yerlerde de bu sıkıntılar yaşanmaya devam eder” dedi.

HABERTÜRK

Share
910 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.