Müteahhitler Turizmcilerden Daha Fazla Kaybetti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Müteahhitler Turizmcilerden Daha Fazla Kaybetti

TMB’nin yılın ilk sektör raporuna göre dış müteahhitlikteki kayıp, turizmin 2 katı düzeyinde gerçekleşti. Turizmde rekor gelir sağlanan 2013’e göre 10.2 milyar dolar kayıp olmuştu. Müteahhitlikteki kayıp ise yine zirve yılı 2013’e göre 20 milyar dolar oldu.

Dış müteahhitlikte 2016 yılı gelir rakamları belli oldu. Bir önceki yıla göre kayıp 12.7 milyar dolar, zirve yıl 2013’e göre 20 milyar doları buldu.

indergi-muteahhitlik hizmetleri

Dünya gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin en önemli döviz girdi kapılarından turizmdeki kayıp da bir önceki yıla göre 9.4 milyar dolar, zirve yıl 2013’e göre 10.2 milyar dolar olmuştu. Buna göre, dış müteahhitlikteki kayıp turizmdekinin iki katına yakın gerçekleşti.
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yılın ilk İnşaat Sektörü Raporu açıklandı. Yurtiçi inşaat işlerinde reel artış kaydedildiğine dikkat çekilen raporda; “Genel konjonktürden ve özellikle ana pazarlardaki gelişmelerden en ağır etkilenen sektörlerden birisi olan yurtdışı müteahhitlik sektörü tarafında 2016 yılı maalesef, bu alanda son 10 yıllık dönemde kazanılmış olan hızlı büyüme ivmesinin kaybedildiği bir yıl olmuştur. Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı son 5 yıllık dönemde 25-30 milyar dolar bandına oturmuşken, 2016 yılında yurtdışında üstlenilen yeni proje tutarı 10.1 milyar dolara inmiştir” denildi.

Üç faktör kötü etkiledi
TMB analizinde bu büyük ivme kaybının nedenleri şöyle sıralandı: Sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlar, yurtdışı müteahhitlik pazarı içinde %35’lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonunda yaşanan olumsuz gelişmeler bu ülkelerdeki işleri durma noktasına getirdi.
Düşen enerji fiyatları nedeniyle önceki yıllarda yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin son derece güçlü olduğu enerji ihracatçısı pazarlarda gerçekleştirilen yatırımlar ivme kaybetti.

Küresel konjonktüre bağlı olarak dış finansman kapasitesi azaldı. Halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesi önümüzdeki dönemde daha da azalabilecek. Sektör, yeni dönemde artacak dış borçlanma maliyetleri bakımından, uluslararası platformda rekabet gücünü koruyabilmek için, batılı ülkelerde ve Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi finans desteğine ihtiyacı olduğu görüşünde.

Yurtiçi iyi gidiyor
Yurtiçi taahhüt işleri dışa göre daha iyi gidiyor. Yurtiçinde büyük ölçekli altyapı yatırımları devam ediyor. Köprü ve bağlantı yolları, Avrasya Tüneli, 3. Havalimanı, Çanakkale Köprüsü, entegre sağlık yerleşkeleri gibi büyük projeler ve kentsel dönüşüm süreci inşaat sektöründe büyümeyi destekliyor. Konut satışındaki artış eğilimi, inşaat sektörünün canlılığını gösteriyor. 2017’de konut sektöründeki canlılığın devamı için ekonomideki bozulmanın tersine çevrilmesi önem taşıyor.

 

Share
623 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.