Müteahhitler Rusya’da Destan Yazdı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

23 Kasım 2018

Müteahhitler Rusya’da Destan Yazdı

Enerji alanında tarihi projelerle imza atan Türkiye ve Rusya ticaret hacminde de rekora koşuyor, iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 21 artış göstererek, 19 milyar dolara ulaştı. Müteahhitler destan yazdı

TÜRKİYE ile Rusya arasında her geçen gün güçlenen ve “stratejik ortaklık’ boyutuna evrilen yakınlaşma, iki ülkenin enerji, ticaret, turizm, savunma, ortak yatırım ve inşaat sektörlerine de yansıdı. Başta enerji olmak üzere dünya dengelerini etkileyecek Türk Akımı, Nükleer Santral ve S-400 Füze Sistemi gibi ortak projelere imza atan, Astana ve Soçi Zirveleri’nde alınan kararlarla Suriye’de akan kanı durduran Türkiye ve Rusya, dış ticaret hacminde de rekora koşuyor. Bu yılın eylül ayı itibarıyla Türkiye-Rusya dış ticaret hacmi, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 21 artış gösterdi. Bu yükselişin bir örneği de turizm sektöründe yaşandı. 2018’in ilk 9 ayında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 24 oranında arttı.

HEDEF 27 MİLYAR $
Türkiye-Rusya dış ticaret hacmi, 2018 yılında altın çağını yaşıyor. Bu yılın ilk 9 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı. 2017’nin ilk 9 ayında 15.7 milyar dolar olan ticaret hacmi, bu yıl aynı dönemde 19 milyar dolar oldu. 2017’de Türkiye-Rusya ticaret hacmi toplam 22 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2018’in ilk 9 aylık verilere göre bu rakamın, yıl sonuna kadar 27 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

DIŞ ticaret ve turizmin yanı sıra, iki ülktenin karşılıklı yatırımları ve inşaat projelerinde de rekor rakamlara ulaşıldı. Türkiye-Rusya arasındaki karşılıklı yatırım miktarı da 10 milyar dolara ulaştı. Türk müteahhitler de Rusyada destan yazdılar. Türk müteahhitler son 20 yılda Rusyada 60 milyar dolar değerinde 2 bine yakın projeyi tamamladılar. Bu arada Türkiye-Rusya arasında kültürel ilişkiler de gelişti. 2019’unTürkiye ve Rusyada karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı olması kararlaştırıldı.

TURKIYE-RUSYA arasındaki güçlü ilişkiler turizmde de çıtayı yükseltti. Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı, 2018’in ilk 9 ayında yüzde 24 arttı. 2017’nin ilk 9 ayında 4.1 milyon olan turist sayısı, bu yıl aynı dönemde 5.1 milyon oldu. 2017’de 4.7 milyon olan Rus turist sayısının, yıl sonuna kadar 5.8 milyona aşması bekleniyor.

Kaynak: AKŞAM

Share
545 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.