MÜSİAD Gayrimenkul Yatırım Fonu Kuracak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

MÜSİAD Gayrimenkul Yatırım Fonu Kuracak

MÜSİAD, katılım bankaları ile birlikte 3 farklı fon oluşturmaya hazırlanıyor. Dernek, çok ortaklı olarak girişim sermayesi, tarımsal yatırım ve gayrimenkul yatırım fonlarını oluşturacak. Katılım bankalarının bu fonlar üstünden proje sahipleriyle ticaret yapması ve ortaya çıkacak kârı dağıtmaları hedefleniyor. Sistemin faize olan talebi düşüreceğini savunan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, talep olmayan faizlerin de gerileyeceği görüşünde. Kaan, yurtdışındaki üye sayılarını 2 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

MÜSİAD, katılım bankaları ile birlikte 3 farklı fon oluşturmaya hazırlanıyor. Katılım bankalarının bu fonlar üstünden projelere ortak olarak kâr dağıtması planlanıyor. Sistemin faize olan talebi düşürmesi hedefleniyor.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) faizleri aşağı çekmek için 3 farklı fon oluşturacak. Çok ortaklı olarak oluşturulacak bu fonlara katılım bankalarının da ortak olması hedefleniyor. Katılım bankalarının bu fonlar üstünden proje sahipleriyle ticaret yapması ve ortaya çıkacak karı dağıtmaları hedefleniyor. Sistemin faize olan talebi düşüreceğini savunan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, talep olmayan faizlerin de gerileyeceği görüşünde.

Dünya gazetesine ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulanan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, geçen yıl Türkiye ekonomisi için güçlü büyüme oranlarının gerçekleştiğine işaret ederek, 2017’nin tamamı için büyüme oranının yüzde 7 civarında olacağını tahmin ettiklerini aktardı. Bu yıl ise hizmetler, sanayi, tarım ve inşaat sektörünün canlılığını sürdürmesini beklediklerini belirten Kaan, “Bilhassa imalat sanayisinde gerçekleşen yüzde 15,2’lik artışla yüzde 14,8 genişleyen sanayi sektörü önümüzdeki dönem için umut veriyor. Bu bağlamda, 2018’de Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel reel ekonomiye yönelik iyimser beklentilerimizi koruyoruz” diye konuştu.

Abdurrahman Kaan, faiz yükünü azaltacak veya tamamen kaldıracak çalışmalar yürüttüklerini aktararak, şöyle devam etti: “Hem katılım bankacılığı aktörleri hem de bizim gibi sanayicilere diyoruz ki Artık projelerde ortak çalışmamız lazım. Teminata dayalı, vadeli işlemler piyasası dediğimiz bu sistemden artık çıkmamız lazım.’ Bütün dünya, ‘konvansiyonel bankacılık sisteminin taklidi’ diye tabir ettiğimiz vadeli işlemler piyasası ile faize bir şey yapacağız diye düşünüyor ama bu mümkün değil. Bundan sonra yapmamız gereken artık çok ortaklı bankalar… Bizim girişim sermayesi fonu, tarımsal yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu diye 3 projemiz var, bunların hepsi çok ortaklı yapılar. Yapacağımız şey, katılım bankalarının projelere ortak olması ve proje sahibi ile ticaret yapıp onun üzerinden kar dağıtması. Buraya getirdiğimiz sürece faize talep olmayacak. Talep olmayan bir şeyde de yükselme olmaz.”

Kaan, bu noktada Türkiye’deki bankaların mevduatlarının yüzde 10’unu projelere ayırması önerisinde bulunarak, yaklaşık 2 trilyon liralık mevduat olduğunu, bunun 200 milyar lirası projelere ayrılabilirse hiçbir bankanın bu işten zarar görmeyeceğini söyledi

 

 

Share
1579 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.