Milli Enerji Politikasına Devam | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Temmuz 2018

Milli Enerji Politikasına Devam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine atanan Fatih Dönmez, eski bakan Berat Albayrak döneminde başlatılan Milli Enerji ve Maden Politikası Strateji Belgesi adı verilen Yeşil Kitap ile belirlenen orta, uzun ve kısa vadeli çalışmaları kesintisiz sürdürecek.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine atanan Fatih Dönmez, eski bakan Berat Albayrak döneminde başlatılan Milli Enerji ve Maden Politikası Strateji Belgesi adı verilen Yeşil Kitap ile belirlenen orta, uzun ve kısa vadeli çalışmaları kesintisiz sürdürecek. Albayrak’ın 26 aylık bakanlığı sürecinde müsteşarı olarak görev yapan Dönmez, yeni dönemde Türkiye’nin enerji üssü olması yolunda çalışmalarına devam edecek. Buna göre Milli Enerji ve Maden Politikası ile hayata geçirilen yerli ve milli enerji çalışmaları yeni dönemde de sürecek. Bu kapsamda enerjide kalifiye, yetişmiş ve nitelikli insan kaynağı oluşturulacak.

TÜRKİYE MERKEZ OLACAK 
TANAR Türk Akım’ı gibi projelerle bölgesinde enerji üssü olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye, 30 Haziran itibariyle Azeri gazım TANAP ile Türkiye’ye taşımaya başladı. Anlaşmayla Türkiye’ye ulaşacak yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz iç tüketimde kullanılacak, yıllık 10 milyar metreküp doğal gaz ise Türkiye üzerinden 2020 itibarıyla Avrupa’ya iletilecek. Rusya ile 2016’da imzalanan Türkiye Avrupa Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TürkAkım) ile ise Karadeniz üzerinden gelecek Rus gazı Türkiye’nin arz güvenliğine katkı sağlayacak. Projenin inşaat çalışmaları devam ediyor.

İLK NÜKLEER 2023’TE DEVREDE
Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nm (NGS) birinci ünitesinin temeli nisanda atıldı. Akkuyu’da toplam 4 bin 800 mW gücünde 4 ünite nükleer reaktör inşa edileceği gibi bin 200 mW gücünde olacak ilk reaktör ise 2023 yılında devreye alınacak. Türkiye’nin ikinci nükleer santralı ise 4 bin 560 megavat kapasiteyle Japon-Fransız ortaklığıyla Sinop’ta kurulacak. Albayrak daha önce 3. nükleer santralın ise büyük ihtimalle Trakya’da kurulacağını açıklamıştı.

TÜRKİYE’NİN ilk sondaj gemisi Fatih hizmete alındı. Fatih’in önümüzdeki ay ilk sondajı Doğu Akdeniz’de yapması bekleniyor. Ayrıca Albayrak, Türkiye ikinci bir sondaj gemisini de yakın zamanda hizmete alınacağını söylemişti. Böylece her yıl Karadeniz’de iki, Akdeniz’de iki olmak üzere denizlerde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunulacak. Geçen yıl gerçekleştirilen biner megavat kapasiteli rüzgar ve güneş YEKA ihalelerinin devamını sağlamak üzere bu yıl da biner megavatlık Yenilenebilir Kaynak Alanları ihalesi düzenlenecek. Türkiye’nin ilk off-shore rüzgar YEKA projesi olma özelliğini taşıyacak proje için aday bölgeler Saros, Kıyıköy ve Gelibolu olacak.

KAMU ve özel sektörün 2019 yılı sonuna kadar 6 milyon metrenin üzerinde maden arama sondajı yapması sağlanacak. Böylece Türkiye’nin maden rezervleri artacak. Türkiye’nin dördüncü büyük barajı olacak llısu Hidroelektrik Santralında bu yıl su tutulmaya başlanacak. Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 3. yüksek barajı olacak Artvin Yusufeli Barajı tamamlanacak.

Müsteşarlık yaptı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 2015’ten beri bakanlık müsteşarlığı görevini yürütüyordu. Enerjide bayrağı devralan Fatih Dönmez, Berat Albayrak’ın projelerini devam ettirecek. Kısa, orta ve uzun vadeli hedef ve yatırımların yer aldığı Strateji Belgesi planlandığı gibi uygulanacak. Yeni dönemde agresif bir Akdeniz politikası izlenecek.

GÜNEŞ, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir enerji alanında envanter yenilenecek. Hidroelektrik kapasitesine de 10 bin mW’lık ekleme yapılacak. 2018 yılı sonuna kadar tüm illerde doğalgaz arzı tamamlanacak. Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi yıllık tüketimin yüzde 20’sine ulaşacak.
Enerji üretiminde kullanılabilecek yerli kaynaklar için arama çalışmaları artırılacak. Linyit kömürü ve jeotermal gibi yerli kaynakların potansiyelinin tespitine yönelik arama faaliyetleri azami düzeye çıkarılacak. Yerli kömürün değerlendirilmesi için temiz kömür teknolojilerinin uygulanması çalışmalarına hız verilecek.
Kaynak: AKŞAM

Share
247 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.