Metroda Hedef 1000 Kilometre | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Şubat 2018

Metroda Hedef 1000 Kilometre

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 2023 yılına kadar en uzun metro hattına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. 

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından kent ulaşımındaki sorunların çözümü için yapılan metro inşaatları devam ediyor. Dudullu’dan Bostancı istikametinde kazı yapan ve “köstebek” diye tabir edilen TBM makineleri ile Kayışdağı’ndan kazı yaparak Dudullu tarafına gelen TBM makineleri MODOKO’da birleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, tünellerin birleşmesi dolayısıyla MODOKO istasyonunda düzenlenen törende, İstanbul’da ulaşımın ciddi bir sorun olduğunu ve bunun çözümü için 14 yıldır çok önemli adımların atıldığını, atılmaya da devam edileceğini söyledi.

HER YERE METRO
“Her yerde metro, her yere metro” anlayışı ve sloganıyla raylı sistemdeki kararlılıklarını sürdüreceklerini söyleyen Uysal,”5 İlçeyi birbirine bağlıyoruz” dedi.

HATTIN ray montajına nisan ayında başlanmasının planlandığına vurgu yapan Uysal, Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın inşasında şu anda 2 bin kişinin çalıştığını söyledi. Uysal, Kozyatağı ve Bostancı’da metro hattına entegre olacak şekilde toplam 2 bin 870 araç kapasiteli 2 büyük yeraltı otoparkının yapılacağını ifade etti. Konuşmanın ardından Kayışdağı istikametinden Dudullu tarafına doğu kazı yapan TBM makinesi çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra dev TBM makinesi delme işlemini gerçekleştirerek iki yönlü tünelleri birleştirdi.

Share
276 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.