Metris Kışlası Akıllı Şehre Dönüşüyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Metris Kışlası Akıllı Şehre Dönüşüyor

Türkiye’nin büyük dönüşümlerinden biri Esenler’de başlıyor. Esenler Belediyesi’ne devredilen ve “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilen Metris Kışlası Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin temelleri bugün atılıyor. 

Türkiye’nin büyük dönüşümlerinden biri Esenler’de başlıyor. Dönüşüm kapsamında 16 bin 500 aileyi ilgilendiren sorun çözülecek. Bu amaçla Esenler Belediyesi’ne devredilen ve “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilen Metris Kışlası Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin temelleri bugün atılıyor.

Etap etap yapımına devam edilecek 531 konutun temel atma töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katılımıyla bugün saat 14:00’te gerçekleşecek.

Konutların yatay mimari şeklinde inşa edileceği proje de kat sayısı 6’yı aşmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan “20192022 Ulusal Akıllı Kent Eylem Planı” çerçevesinde hayata geçecek yeni “Akıllı ve Güvenli Şehir” projesi Türkiye’deki ilk bütün halinde yapılacak akıllı şehir özelliğine sahip olacak. Bölgenin yaklaşık yüzde 28’i konut alanı olarak ayrılmış durumda.

Konutlar, inşaat ruhsatlarının alındığı tarihten başlamak üzere, 14 ay içinde tamamlanacak. Tevfik Göksu, vatandaşların boşalttığı imara kapalı alandaki evlerin yerlerinin kesinlikle imara açılmayacağını söyleyerek, böylelikle 1.5 milyon m2’lik alanın açılacağını belirtti.

Kaynak: DÜNYA

Share
338 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.