Merkez’in İFM Binası Yapımına İntaş Talip | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Merkez’in İFM Binası Yapımına İntaş Talip

Merkez Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’nde yapılacak binası için gerçekleşen ihalede en yüksek teklifi İntaş Yapı verdi. İntaş Yapı ihalede 1 milyar 440 milyon TL ve 180 milyon lira TOKİ payı teklif etti. MERKEZ Bankası binası 55 katlı olacak.İçerisinde ofis, ticaret alanı, otel yer alacak.
indergi-istanbul-finans-merkezi-
 BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirilen İstanbul Finans Merkezi kamu ayağınm çalışmaları hız kazandı. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ihalesinin son oturumu yapıldı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, İhalenin son oturumunda İlk oturuma katılan YDA İnş. San. Ve Tic. A.Ş. ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş.’nin teklif verdiğini söyledi. Turan, “İhalemizin son oturumunda YDA bir milyar 725 milyon TL, İntaş ise bir milyar 440 milyon TL teklif verdi. Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde en yüksek teklifi ise 180 milyon TL ile İntaş yaptı” ifadelerini kullandı.
TOKİ Başkanı Ergün Turan, Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek İFM Projesinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek” dedi.
TURAN, İFM hakkında şu bilgileri paylaştı: İFM’nin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede, iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşecek. İFM’nin yatırım maliyetinin yaklaşık 3 milyar TL’yi bulacağını belirterek, “Bu dev projeyle, İstanbul’a şehir içinde şehir; bir finans şehri ekleniyor” ifadelerini kullandı.
Turan, incelemelerin ardından ihaleyi kazanan ilgili yükleniciyle sözleşme imzalayacaklarını ifade etti. ‘Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranı da arsa payı olarak TOKİ’ye verecek” diyen Turan, Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde, İntaş 180 milyon, YDA 172 milyon 500 bin TL’lık teklif verdiğini söyledi.
indergi-istanbul finans merkezi1
Devler ligine hazırlıyoruz
MERKEZİN, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Turan, “Bu sayede ülkemiz, her türlü f inansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, ‘devler liginde hak ettiği yerini alacak. Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Share
424 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.