Merkez Başardı, TL 6 Aydır İlk Kez Kazandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Merkez Başardı, TL 6 Aydır İlk Kez Kazandı

Türk lirası (TL), geçen hafta pozitif bir seyir izleyerek, Ağustos 2016’dan bu yana dolar karşında ilk kez 2 hafta üst üste değer kazandı.

indergi-dolar kuru

Dolar/TL, şubatın ilk haftasındaki sert düşüşünü bu hafta da devam ettirerek 3,6615 seviyelerine kadar geriledi. Böylece dolar/TL yaklaşık 6 ayın ardından ilk kez 2 hafta üst üste değer kaybetmiş oldu. Geçtiğimiz haftaya 3,70’in üzerinde başlayan dolar/TL, önceki hafta etkili olan düşüş eğilimini bu haftaya da taşıyarak, 3,6615’e kadar gerilemesinin ardından haftayı 3,68 seviyelerinden tamamladı.

Akşam gazetesine konuyla ilgili  değerlendirmelerde bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, yaklaşık bir yıldır kötü performans sergileyen Türk lirasının ucuz kaldığının, ucuz olan Türk Lirasına artan taleple birlikte dolar/TL’nin 3,66 sınırına kadar gerilediğini söyledi. Bundan sonraki süreçte dolar/TL’de yukarı yönlü bir hareketin başlamasına çok fazla ihtimal vermediğini dile getiren Metin, 3,66’nın altına doğru gerilemelerin 3,60’ı gündeme getireceğini kaydetti.

Oynaklığı azalttı 

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan hafta genelinde TL’nin emsallerine oranla daha fazla değer kazandığını belirtti. Merkez Bankası’nın hamleleriyle oynaklığın azaldığını kaydeden Tufan, Merkez’in depo karşılığı TL depo faiz oranını hafta boyunca yüzde 11’de tutmasının kurdaki yükselişi sınırlandırdığını söyledi.

Share
419 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.