Merkez Bankaları Faiz Yükseltiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Eylül 2018

Merkez Bankaları Faiz Yükseltiyor

Gelişmekte olan piyasalar faiz baskısında. Arjantin Merkez Bankası dün akşam toplandı, Türkiye perşembe, Rusya Merkez Bankası cuma günü toplanıyor. Merkez bankalarının kararları beklenirken piyasaların üzerindeki baskı giderek artıyor

Gelişmekte olan piyasalar satış baskısı altında. Bir yanda merkez bankalarının faiz kararlarından yüksek beklentiler, bir yanda faiz artışının getireceği büyüme kaygıları gerilim yaratıyor. Bu hafta içerisinde Arjantin, Türkiye, Rusya Merkez bankalarının faiz toplantıları var. Bunlar içerisinde en fazla odaklanılan ise Türkiye. Kaygılar yüksek. Faiz artışının reel sektörde yaratabileceği olumsuz etki, stresi yüksek tutarken Borsa İstanbul’da banka hisselerinde satışlar yaşanıyor.

Piyasadaki faiz oranlarını göz önünde bulunduranlar ise 200-225 baz puanlık arasında bir faiz artışı bekliyor. Bunun için TCMB’nin repo faizini yüzde 20’ye çıkarmasını yeterli görülüyorlar.
Yerli ve yabancı kuruluşların, analistlerin faiz artış beklentileri sürüyor. Yabancılar ağırlıklı olarak 500 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Yerli kurumlar ise TCMB’nin 13 Eylül Perşembe günkü toplantısında 375 baz puan faiz artırım kararı almasını bekliyor. Bunun nedeni eylül ayı TCMB beklenti anketinin sonuçları. Yayınlanan sonuçlara göre TCMB 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranına ilişkin beklenti, cari ay içinde yüzde 17.75’ten yüzde 21.44 seviyesine yükselmesi yönünde. Söz konusu beklenti 13 Eylül’deki TCMB toplantısında 350-375 baz puan faiz artırımı beklentisine işaret ediyor.

Artmama ihtimali yok
Merkez Bankası’nın 13 Eylül’de faizi artırmama ihtimali ise olasılıklarda görünmüyor. Ağustos enflasyonunun yüzde 17.9’a yükselmesinin ardından Merkez sıkılaştırma yapacağı sinyallerini vermişti. Bu açıklamadan sonra 13 Eylül’ü pas geçme ihtimali olasılıklar arasında görünmüyor.
Raporlarda enflasyonda yükseliş beklentileri sürüyor. Morgan Stanley enflasyonun % 20.7 ile aralıkta tepe yapacağını öngörüyor. Enflasyondaki yükseliş faiz artışı beklentilerinin gündemde kalmasına neden olacaktır. Ancak % 20 ile zirvenin ardından iniş beklentisi olumlu.

TİCARİ KREDİ FAİZLERİ %32’NİN ÜSTÜNDE
Bankaların verdiği ortalama ticari kredi faizi yüzde 32’nin üzerine çıktı. Son 14 yılın zirve seviyelerinde bulunuyor. Kredi faizlerindeki bu yüksek seyir önümüzdeki dönemde ekonomide sert inişe neden olabilir.
sürdürdüklerini

BANKALARIN KREDİLERDE UYGULADIĞI AĞIRLIKLI FAİZ ORANLARI
Kredi türleri 31.08.2018
Ticari Krediler (TL Üzerinden Açılan)(Tüzel Kişi KMH ve Kurumsal Kredi Kartları Hariç) 34.23
Ticari (TL Üzerinden Açılan) 32.35
İhtiyaç (TL Üzerinden Açılan) 30.29
Tüketici Kredisi (TL Üzerinden Acılan)(ihtiyaç+Taşıt+Konut) 29.82
İhtiyaç (KMH Dahil)(TL Üzerinden Açılan) 28.06
Tüketici Kredisi (KMH Dahil)(TL Üzerinden Açılan)(ihtiyaç+Taşıt+Konut) 27.95
Taşıt (TL Üzerinden Açılan) 26.97
Konut (TL Üzerinden Açılan) 23.17
Ticari (USD Üzerinden Açılan) 5.93
Ticari (EUR Üzerinden Açılan) 4.28

Kaynak: MİLLİYET

Share
256 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.