Maslak’a Yeni Gökdelen Geliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Haziran 2018

Maslak’a Yeni Gökdelen Geliyor

Maslak’ta oto tamir atölyelerinin bulunduğu yaklaşık 7 dönüm araziye de gökdelen dikilecek… 120 metrelik gökdelenin inşa edileceği parselde 37 yıldır içinde oto tamircilerinin de bulunduğu 4 blok işyeri bulunuyordu 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer Maslak’ta etrafı plazalarla çevrili 1 ada 23 parsel numaralı 6 bin 840 metrekarelik arazi için plan değişikliğine gitti. Bakanlığın hazırladığı plan değişikliğinin açıklama raporunda, parselin İstanbul’un prestijli plazaların yükseldiği Maslak bölgesi Büyükdere Caddesi aksına yakın konumda olduğu belirtildi.

DEPREM RİSKİ BULUNUYOR 
Tapu senedine göre parselde 39 bağımsız bölümden ibaret 4 blok işyeri bulunduğu belirtilerek, yaklaşık 37 yaşında olan yapıların fiziki olarak ömrünü tamamladığı ve risk yarattığı ifade edildi. Parseldeki 2007 tarihli “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre riskli yapı tespit edildiği kaydedilerek, bu kapsamda yapılacak yeni yapının günümüz çağdaş inşaat teknolojisi ile çevresinde yer alan prestijli yapılar ile uyumlu ve alanın ticari karakterine katkı sağlayacak daha sağlıklı bir kent parçası haline getirilmesi amaçlanmıştır” denildi.

BAKANLIĞIN hazırladığı yeni planda yaklaşık 714 metrekarelik alan park ve kamuya terk alanı olarak belirlendi. Raporda, ticaret alanında yapılaşma formunu kısıtlayan ve çağdaş mimariyi engelleyen “TAKS.-0.40” ibaresinin kaldırılarak emsal yani inşaat hakkının 2.80’e çıkarıldığı belirtildi. Yükseklik sınırı da 120 metre olarak belirlendi. Açığa çıkan bodrum katlar da iskan edilebilecek. Bina girişi olarak tasarlanan katın giriş holleri, yangın merdiveni, güvenlik holleri ve hat holleri emsal hesabına dahil edilmeyecek.

Share
223 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.