Mark Mobius’un Gözü Türk Şirketlerde | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

31 Temmuz 2018

Mark Mobius’un Gözü Türk Şirketlerde

Yatırım gurusu Mark Mobius Türkiye’nin büyük bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek “Harika Türk şirketleri var. Türkiye bizim bakmak istediğimiz bir yer” dedi.

Dünyaca ünlü milyarder yatırımcı Mark Mobius, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen piyasalar için yeni değerlendirmelerde bulundu. 81 yaşındaki piyasa gurusu Mobius, yatırımcıların gelişmekte olan piyasalarda dip değer seviyelerine baktıklarını Çin’de ise birçok sorunun olduğunu kaydetti.  Bloomberg’e konuşan Mobius para birimi ve borsasıyla Türkiye’nin ‘çok, çok ilginç bir pozisyonda’ olduğunu söyledi.

DÜŞÜŞ SONA ERMEDİ

Türkiye ekonomisinin büyük ve harika Türk şirketleri olduğunu belirten Mobius “İlerleyen süreçte bazı yükümlülükler ve sorunlar olabilir ama Türkiye bizim bakmak istediğimiz bir yer” dedi. Ticaret savaşı endişesi, borçluluk ve teknoloji şirketlerinin etkileriyle Çin borsasında düşüşün daha sürebileceğini söyleyen Mobius, gelişmekte olan ülke borsalarında yüzde 30 düşüş beklediklerini belirterek, şu ana kadar halihazırda yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüş gerçekleştiğine işaret etti.

‘SAVAŞ’ FAYDA SAĞLAYABİLİR

Mobius, gelişen ülke piyasalarında bir toparlanma görüleceğini ancak Çin’deki sorunun sürmesini beklediğini kaydetti. Mobius son dönemde başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülkelerle ilgili sık sık değerlendirmelerde bulunuyor. Ünlü yatırımcı 2 hafta önce de Brezilya ve Türkiye’nin yerel paralarındaki düşüşün etkisiyle ticaret savaşından fayda sağlayabileceğini ifade etmişti.

Kaynak:AKŞAM

Share
304 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.