Mahalle Konseptini Yarışmayla Belirleyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Haziran 2017

Mahalle Konseptini Yarışmayla Belirleyecek

TOKİ, iştirak şirketi Emlak Konut GYO ile birlikte 2014’te düzenlediği 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceği temalı yarışmanın ardından, bu yıl “Mahalle” konseptiyle ikinci yarışmayı hayata geçiriyor.

Yarışmada ödüle değer bulunan projeler, ilk yarışmada olduğu gibi projenin ait olduğu bölgede belirlenmiş tasarım ve uygulama alanında hayata geçirilerek, kentlere, mimarisi ve uygulamasıyla örnek olacak yeni yerleşim alanları kazandırılacak.

indergi_7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışmasında son başvuru tarihi 25 Ağustos 2017 olacak. Yarışmada birinci olana 125 bin TL, İkinciye 100 bin TL, ücüncü olana 75 bin TL ödül verilecek. Ayrıca mansiyon ödüllerinin verileceği yarışmayla ilgili konuşan TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışmasında “Mahalle” konsepti üzerindeki arayışı, şehirlerin yıllar içerisinde geldiği seviyeyi değerlendirerek başlattıklarını belirtti. Turan, şunları söyledi:

“Konut ve yaşam alanlarının yerel kimliğinin korunması ve yaşam kalitesinin arttırılması için yeni ve bütüncül değerlendirmelerin yapılması son derece önemlidir. ‘Mahalle’, şehirlerimizin geleneksel ve kadim değerlerinin günümüz yaşam koşullarına taşınmasında, bütün bu değerleri küçük ölçekte barındırması bakımından model olarak kullanılabilecektir.”

Share
415 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.